“9. Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı“

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) tarafından düzenlenen “9. Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı”, 12-13 Nisan tarihlerinde Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

ÇATIDER tarafından bu sene 9.’su gerçekleştirilen “Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı”, 12-13 nisan tarihlerinde çok sayıda sektör temsilcisi ve akademisyenin katılımıyla İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi.

İKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihal Sarıer’in “Yenilenebilir Enerji Kullanımı ve Yaygınlaşması İçin İşbirliğinin Önemi”ni vurguladığı açılış konuşmasının arından davetli konuşmacıların sunumlarına geçildi.

Işıklar Yapı Ürünleri’nin ana sponsorluğu, Panelsan Çatı Cephe Sistemleri Sanayi A.Ş., Zorlu Solar ve Braas Çatı Sistemleri’nin sponsorlukları ile düzenlenen konferanta konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yüksel Malkoç, bina sektörünün dünya genelinde nihai enerji tüketimindeki payının yüzde 30’u, küresel elektrik tüketimindeki payının ise yüzde 50’yi geçtiğini, küresel karbon emisyonlarının üçte birinden de bina sektörünün sorumlu olduğunu söyledi.

Enerji verimliliği ve ekolojik denge

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, çatı ve cephelerde çevreye duyarlı, verimlilik sağlayan, ekolojiyi gözeten teknoloji ve uygulamaların yaygınlaştığını belirterek, “Daha yaşanabilir bir dünya için enerjinin verimli kullanılması ve ekolojiyi gözeten uygulamaların gerekliliğini artık herkes kabul ediyor. Çatı ve cephe sektörü, bu konuda örnek olacak teknoloji ve tasarımları hayata geçiriyor” diye konuştu.

Güneş enerjisi kullanımı yaygınlaştırılmalı

ÇATIDER Yönetim Kurulu Üyesi M. Nazım Yavuz, Almanya’da kurulu solar (güneş enerjisi) gücün yüzde 30’unun endüstriyel çatılarda olduğunu, Türkiye’de ise bu oranın henüz yüzde 1-2 seviyesinde olduğunu belirterek, “Bir güneş ülkesi olan Türkiye’nin bu potansiyeli iyi kullanması gerekiyor. Doğalgaz bağlatır gibi binalara solar sistem yapılmalı” diye konuştu.

Işıklar Yapı Ürünleri Genel Özgür Uzeltürk, mineral yün dolgulu kil bloklar hakkında bilgi vererek, ısı yalıtan, ses emen, yangın ve suya karşı dayanıklı yapı ürünlerinin sağladığı katkıları anlattı.

Şehir ekolojisini iyileştiren “Yeşil çatılar”

ERA Mimarlık Kurucusu Prof. Dr. Ertun Hızıroğlu “Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü Projesi”, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç “REMOURBAN – Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması İçin Yenileme Modeli Projesi”,  İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğr. Gör. ve DS Mimarlık Kurucu Ortağı Dr. Deniz Aslan binaların enerji performansını, hava kalitesini ve kent ekolojisini iyileştiren “Yeşil Çatılar” konularını anlattı.

Hasarlar yerine riskler yönetilmeli

İTÜ Uzay ve Uçak Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Çatı ve Dış Cepheler İçin Bir Tehdit: Sıra Dışı Hava Olayları” başlıklı konuşmasında son yıllarda dolu, fırtına gibi sıra dışı hava olaylarının daha sık göründüğünü, yapıların bu değişime uyumlu olması gerektiğini belirterek, “Hasarları değil, riskleri yönetelim” dedi.


Son Güncelleme Tarihi: Pt, 28/05/2018 - 11:00