Rektör'ün Mesajı

akkartalMerhaba,

Üniversitemiz, eğitim, bilim, araştırma ve toplumsal sorumluluk misyonunu, “emeğe, insana, bilime saygı” ve “akılcı çözüm ilkeleri”ne dayalı bir anlayış ile sürdüren bir yükseköğretim kurumudur. Kurucu Vakfımızın temellerini oluşturan felsefemiz, birikimine güven duyduğumuz akademik ve idari kadromuz, gururumuz olan öğrencilerimiz ve donanımıyla fark yaratan mezunlarımızla, 1997’den bu yana değerlerimizi ve hedeflerimizi her geçen gün arttırarak çoğaltmak, paylaşım odaklı bir anlayış ve çağın gereklerine uygun olarak ortak akılla güncellemek her zaman öncelikli hedefimiz olmuştur. Üniversitemizin mevcut konumunun ve değerinin korunarak; çağın gerektirdiği “yapay zeka”, “dijitalizasyon” gibi teknolojik gelişmelerle uyumlu bir biçimde çalışmak temel hedeflerimizdendir. 

Amacımız, bu temel hedefler çerçevesinde dijital öğrenme becerilerine sahip, özgün projeler geliştirebilen, kendini ifade etmekten çekinmeyen, özgür düşünce ve vicdan sahibi gençler yetiştirmektir. Üniversitemiz, güçlü akademik kadrosu ve yenilikçi anlayışıyla, çok sayıda öğrencisi ve giderek artan mezunlarıyla, ortak sosyal sorumluluk projeleriyle geniş kitlelere ulaşmış ve ulaşmaya  devam edecektir. 

Ülkemizdeki ve uluslararası alandaki gelişmelere uygun olarak istihdamı, ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının yaratılması, ekonomik yarar gibi bir çok kalemi karşılayabilen kurumsal projelerle çeşitlendirerek arttırmak bir diğer önemli hedefimizdir. 

Marka olmanın tek yolu, bütüncül olarak değerlerimize sahip çıkmak ve geliştirmek için çalışmaktır; Kurumumuz bu bilince her zaman sahip olmuştur ve olmaya da devam edecektir. 

Yaşam boyu öğrenme tutkusunu yeşerten iklimi, bilimsel düşünceyi besleyen ekosistemiyle isminin anlamını her alanda başarıyla yansıtan İstanbul Kültür Üniversitesi’ne hoş geldiniz.  
Saygı ve sevgilerimle.

Prof. Dr. Hanife ÖZTÜRK AKKARTAL
Rektör