Kuruluş Öyküsü

İstanbul Kültür Üniversitesi, yurdumuzun en eski özel öğretim kurumlarından biri olan ve 60 yıllık deneyimi ile parlak bir geçmişe sahip Kültür Koleji Vakfı (KEV) tarafından 1997 yılında kurulmuştur.

‘’Öylesine ciddiye alacaksın ki Zeytin Ağacıyaşamayı,

Yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin,

Hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil,

Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için,

Yaşamak yanı ağır bastığından.’’

Nazım Hikmet

 

Bu dizelere çok benzer aslında üniversitemizin kuruluş öyküsü. Kurucu onursal başkanımız İnş. Yük. Müh. Fahamettin Akıngüç, yaşıtlarının emeklilik planları yaptığı günlerde tam 70 yaşındayken attı temelleri. Yıllardır da diktiği bu zeytin ağacının ürünlerini layıkıyla yetiştirip piyasaya sürmek çabasında. Aslında Akıngüç ailesinde eğitim aşkı çok daha eskilere dayanmaktadır. Ailede eğitim hizmetinin öncüsü, Fahamettin Bey’in babası Halil Akıngüç (1900-1957) Türkiye’nin ilk özel dersanesi olan Kültür Dersevi’nin (1932) kurucusudur.

Öğrenciliğinde Kültür Dersevi’nde öğretmenlik yapan Fahamettin Akıngüç, İTÜ’den mezun olduktan sonra, Kültür Kolejini açana kadar olan sürede mühendislik ve müteahhitlik yapmıştır. Zamanın prestijli mesleklerinden biri olan mühendisliği eğitim alanında kullanarak oluşturduğu sentezle kendi okullarında, ülkemizdeki özel okullarda (Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanlığı döneminde) ve Milli Eğitim Bakanlığında bugün hala uygulamaları sürdürülen birçok ilki gerçekleştirmiştir.

Üniversitemiz köklü bir eğitim-öğretim kurumu olarak, kuşaktan kuşağa geçen bir eğitim hizmetinin sembolü olmanın yanı sıra ulusal, evrensel ve çağdaş değerler doğrultusunda ve uluslararası ölçütlerde eğitim ve öğretim yapan bir kurumdur. Amaç bu niteliğiyle, önce Türkiye'nin, daha sonra Avrupa Birliği ülkelerinin önde gelen başarılı eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

İstanbul Kültür Üniversitesi akademik ve bilimsel faaliyetlerini Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Yüksekokulunda toplam 59 bölüm-programda eğitim vermektedir. Ayrıca Lisansüstü Eğitim Enstitüsü bünyesindeki 54 yüksek lisans ve 11 doktora programında lisansüstü düzeyde eğitim yürütmektedir.

İKÜ kurulduğu günden bu yana Ataköy, Şirinevler, İncirli ve Basın Ekspres'te bulunan yerleşkelerinde Türkiye ve Dünya'nın dört bir yanından gelen gençleri hayata hazırlamaktadır. 


Son Güncelleme Tarihi: Pt, 16/09/2019 - 10:32