Skip to main content

ORSAM, Oytun Orhan ile "Sahadaki Durum ve Aktörler" üzerine yaptığımız röportaja web sitesinde yer verdi — 22 Nisan 2020

Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM), hâlihazırda bünyesindeki Levant Çalışmaları Koordinatörlüğü görevinde bulunan Oytun Orhan ile GPoT Proje Asistanı Yasin Küçükkaya'nın Suriye Dosyası kapsamında "Sahadaki Durum ve Aktörler" üzerine yapmış olduğu röportaja web sitesinde yer verdi.

"Küresel, bölgesel ve Türkiye’yi ilgilendiren sorunlara uygulanabilir çözümler üretmek amacıyla kurulan GPoT Center, aynı amaç doğrultusunda Suriye’deki iç savaş 10. yılına girerken alanında uzman isimlerle görüşmeler gerçekleştirerek bir dosya çalışmasını hayata geçirmiştir. “Türkiye’nin Suriye’de Karşı Karşıya Olduğu Zorluklar” adlı dosya çalışması 4 başlıkta toplanmıştır. Bunlar; Türkiye-Rusya İlişkileri, Türkiye-ABD İlişkileri, Göç Baskısı ve Sahadaki Durum ve Aktörlerdir. GPoT Center, “Sahadaki Durum ve Aktörler” başlığı için 26 Mart 2020 tarihinde ORSAM Levant Çalışmaları Koordinatörü Oytun Orhan ile bir röportaj gerçekleştirmiştir. Röportajda, Suriye’de COVID-19 salgını konusunda son durum ve bunun siyasi-askeri gelişmelere etkisi, İdlib’de 5 Mart Mutabakatı sonrası güvenlik ortamı, Fırat’ın doğusundaki mevcut durum ve gelecekte yaşanması muhtemel gelişmeler, Fırat Kalkanı, Barış Pınarı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerinde Türkiye’nin çatışma sonrası istikrarı sağlama çabaları ve Suriye’deki yabancı teröristlerin geleceği gibi başlıklar ele alınmıştır. Röportaj, GPoT Center Proje Asistanı Yasin Küçük kaya tarafından online görüşme yoluyla gerçekleştirilmiş ve röportajın deşifresi GPoT Stajyeri Cem Gönüllü tarafından yapılmıştır.

Röportajın orijinali 17 Nisan 2020 tarihinde “Türkiye’nin Suriye’de Karşı Karşıya Olduğu Zorluklar” başlığı ile GPoT Center internet sayfasında yayınlanmıştır."

İlgili web notuna linkten de ulaşabilirsiniz.