Skip to main content

Days Two and Three in Armenia-Turkey Rapprochement

This project contributed to confidence building between the Armenian and Turkish societies by promoting transparency throughout the process. The project was designed to make the implementation of the bilateral Protocols visible and understandable to wider circles in the Armenian and Turkish societies via a series of round-table expert discussions and media coverage in both countries.
The main objective of the project was to gather experts from both sides to discuss the application of the Protocols and the impact of the rapprochement between both countries on the Caucasus region.

Partners/Sponsors:

  • Eurasia Partnership Foundation (EPF);
  • United States Agency for International Development (USAID)

Project Dates: February 1, 2010 – October 1, 2010
 

Ermenistan – Türkiye Uzlaşı Projesi

Bu çalışma, proje süreci boyunca şeffaflığı ön planda tutarak Ermeni ve Türk toplumları arasında bir güven inşası için katkıda bulunmuştur. Çalışma, Ermeni ve Türk toplumları arasındaki protokollerin uygulanmasını, her iki ülkede de gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantılarını medya desteğiyle daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflemiştir. 

Çalışmanın temel amacı, protokollerin uygulanması ve iki ülke arasındaki uzlaşının Kafkasya bölgesine olan etkilerini tartışma hedefiyle Türk ve Ermeni uzmanları bir araya getirmektir.

Partnerler/Sponsorlar:

  • Avrasya Ortaklık Vakfı (EPF);
  • Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID)

Proje Tarihleri: 1 Şubat 2010 – 1 Ekim 2010