Önlisans
Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu
Bilgisayar Programcılığı
Anlık RSS Bilgilendirmesi İçin Tıklayınız.Düzenli bilgilendirme E-Postaları almak için listemize kaydolabilirsiniz.

Bilgisayar Programcılığı Programı Ana Sayfası

Bilgisayar Programcılığı

Program Amacı Burslar Uluslararası İşbirliği
Kuruluş Katkı Payı Mezunların İstihdam Profilleri
Kazanılan Derece Çift Anadal - Yandal Üst Derece Programlara Geçiş
Öğretim Dili Staj Sunulan Olanaklar
Çalışma Şekli Ölçme ve Değerlendirme Program Etkinlikleri
Yerleşme Şartları Mezuniyet Koşulları İletişim Bilgileri


Program Amacı

Bilgisayar Programcılığının yazılım, web tasarım, veri tabanı, donanım gibi çeşitli alanlarında görev alabilecek yeterli bilgi, beceri ve çalışma disiplini ile donatılmış, etik değerleri özümsemiş, sorumluluk aldığı görevlerinin yanında dünyadaki gelişmeleri de  takip eden ve öğrenmenin sürekliliğine inanmış yeni teknolojilere açık çağdaş programcılar yetiştirmektir.

Kuruluş

Bilgisayar Programcılığı programı, 9 Temmuz 1997 tarihinde 4281 sayılı kanun ile faaliyete geçen İstanbul Kültür Üniversitesi'nin Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulmuştur. 1997 yılından 1999 yılına kadar Şirinevler Ana binada, 1999-2005 yılları arası Şirinevler Fen-Edebiyat Fakültesi binasında, 2005 yılından 2009 yılına kadar ise Şirinevler Meslek Yüksekokulu binasında eğitim vermiştir.  2009-2010 öğretim yılından itibaren İncirli Yerleşkesinde eğitimine devam etmektedir.

 

Kazanılan Derece

2 yıllık eğitim planında yer alan bütün dersleri başarıyla tamamlayan, en az 120 AKTS'ye sahip öğrencilere Bilgisayar Programcılığı alanında önlisans derecesi verilir.


 

Öğretim Dili

Türkçe

Çalışma Şekli

Tam zamanlı

Yerleşme Şartları

Bilgisayar Programcılığı  programına ÖSYM tarafından yapılan Merkezî Yerleştirme Sınavı ile 80 öğrenci alınır. Merkezî Yerleştirmede adaylar Bilgisayar Progarmcılığı  Programına, YGS puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM’ce yerleştirilir. Ayrıca öğrencilerin Mesleki veya Teknik Liselerin uygun bölümlerinden  okul puanı ile sınavsız olarak yerleşme hakları da vardır. Bilgisayar Programcılığı Programına yerleştirilen öğrencilerin kayıtları ÖSYM’nin belirlediği takvim çerçevesinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılır.       

 

 

 

Program Adı

2017 Kontenjan

2017 En Küçük Puan

2017 En Büyük Puan 

2017 Ücret

Bilgisayar Programcılığı (%25 Burslu)

5

-

-

14850

Bilgisayar Programcılığı (%50 Burslu)

67

183,09851

255,66210

9900

Bilgisayar Programcılığı (Tam Burslu)

8

264,04563

305,03107

Ücretsiz

  

 Kontenjan ve Ücret ayrıntıları için lütfen tıklayınız.

 

Çift Anadal - Yandal

 -

Staj

Toplam 40 işgünü staj zorunluluğu vardır. Bu stajlar birinci yılın sonunda 20, ve ikinci yılın sonunda 20 işgünü olmak üzere yapılacağı gibi toplam 40 işgünü olarak 2. yılın sonunda da yapılabilir.
STAJ BAŞVURU ADIMLARI

Birinci ve İkinci sınıf öğrencilerimiz staj başvuru adımları:

Öğrencilerimizin Kurum/Firma’dan alacakları yazı örneği için lütfen tıklayınız.(Başvuru adımlarında İlk olarak bu formu kaşeletmeniz gerekmektedir.)

Staj Başvurusu yapmak için tıklayınız.  

Staj başlama tarihinden 10 gün önce başvuru yapılmalıdır.

Staj Başvuru Kullanıcı Dökümantasyonu  için lütfen tıklayınız.

Staj süresince aşağıdaki formları doldurmanız ve kaşe/imzalatmanız gerekmektedir.


Staj Formları:
Staj Raporu Kapağı Genel Rapor Haftalık Rapor Kurum Staj Değerlendirme Formu Staj Raporu

https://www.iku.edu.tr/5/31265/is-ve-staj-olanaklari.html

 

Ölçme ve Değerlendirme

Öğrencilere, kayıtlı oldukları her ders için aşağıdaki harf notlarından ve/veya simgelerden biri, dersin öğretim elemanı tarafından verilir:

A

A-

B+

B

B-

C+

C

C-

D+

D

D-

FD

FF

4.0

3.7

3.3

3

2.7

2.3

2.0

1.7

1.3

1.0

0.7

0.0

0.0

G: Yarıyıl sonu sınavına girmedi

P: Ders devam ediyor

R: Tekrar

E: Yarıyıl içi çalışmaları eksik

T: Transfer

V:Dersten çekilmiş

(2) Başarı notu olarak A, A-, B+, B, B-, C+, C notlarından birini alan öğrenci, o dersi başarmış sayılır. (3) Bir dersten C-, D+, D, D- notlarından birini alan öğrenci, o dersi şartlı başarmış sayılır. Öğrenci, bu notları aldığı yarıyılı tekrarlamak durumuna düşerse, bu derslerden başarısız sayılır. (4) Herhangi bir dersten FD ve FF notunu alan öğrenci, o dersten başarısız sayılır. FD notu; derse devam etmiş, ancak başarı sağlayamamış olan öğrenciye, FF notu ise; derse devam koşulunu yerine getirmemiş olan öğrenciye verilir. (5) Hastalık ve başka zorunlu nedenlerle, bir dersin yarıyıl sonu sınavına giremeyen öğrenciye G notu verilir. Bu not, öğrenciye mazeret sınavları sonucunda verilecek başarı notu ile değiştirilir. Mazeret sınavlarına girmeyen öğrencinin notu, FD’ye dönüşür. (6) Yarıyıl sonu sınavlarına girdiği halde, yarıyıl içi çalışmalarında eksiklikleri olan öğrenciye E notu verilir. Öğrenci, o dersin yarıyıl sonu sınavı tarihinden itibaren on gün içinde eksiklikleri tamamlamak zorundadır. Bu sürenin uzatılmasına, öğrencinin başvurusu ve ilgili öğretim elemanının onayı ile ilgili bölüm başkanı karar verir ve durumu Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına bildirir. Bu süre içinde gerekli çalışmaları tamamlayan öğrenciye başarı notu verilir, tamamlayamayan öğrencinin notu ise FD’ye dönüşür. (7) V simgesi, dersten çekilen öğrenciye verilir. (8) R simgesi, tekrar edilen dersler için kullanılır. (9) Bir yarıyıldan daha fazla süren derslerden, bir sonraki yarıyılda devam edecek olanlara P simgesi; içinde bulunulan yarıyılda tamamlanmış olanlara başarı notlarından biri verilir. (10) Başka yükseköğretim kurumlarından geçiş yapmış öğrencilerin daha önce almış oldukları derslerden, ilgili mevzuat hükümleri uyarınca eşdeğerliği kabul edilenlere, T simgesi verilir. Lisans ve önlisans düzeyinde yürütülen kayıt, eğitim ve öğretim ve sınavlarda uygulanacak usul ve esaslar İstanbul Kültür Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim Öğretim Yönetmeliği’nde belirlenmiştir.Mezuniyet Koşulları

Programda mevcut olan toplam120 AKTS karşılığı derslerin tümünü başarıyla
tamamlamak için 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalaması elde etmek gerekir.

Uluslararası İşbirliği

Üniversitemizin ERASMUS ofisi vasıtasıyla, başarılı öğrencilerimizin Erasmus öğrenci hareketliliği ve Erasmus öğrenci staj hareketliliği programları ile yurtdışına gitmelerine fırsat verilmektedir. 

 Partner üniversiteler için tıklayınız. 

Mezunların İstihdam Profilleri

Mezunlarımız başta iletişim ve finans kuruluşları olmak üzere  tüm kurum ve kuruluşların bilgi teknolojileri ve alt yapısının projelendirilmesinde, kurulumunda, işletilmesinde, teknik servis hizmetlerinde, yazılım ve web tasarım şirketlerinde; tekniker, teknik destek uzmanı, sistem uzmanı, satış uzmanı, yazılımcı uzman ve orta kademe yönetici olarak çalışmaktadırlar.

Üst Derece Programlara Geçiş

Mezunlarımız DGS sınavı ile 4 yıllık fakültelerin 

 · Bilgisayar Mühendisliği 

·  Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri 

·  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 

·  Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği 

·  Bilgisayar-Enformatik 

·  Bilişim Sistemleri Mühendisliği 

·  Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri 

·  Endüstri Mühendisliği 

·  Fizik 

·  Fizik Mühendisliği 

·  İstatistik

·  İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri

·  Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 

·  Matematik ve Bilgisayar Bilimleri 

·  Matematik-Bilgisayar 

·  Meteoroloji Mühendisliği 

·  Bilgisayar Bilimleri 

·  Uzay Mühendisliği 

·  Yazılım Mühendisliği 

 Lisans Programları'na Dikey Geçiş Sınavı(DGS) ile dikey geçiş yapabilirler.

Sunulan Olanaklar

Bilgisayar Programcılığı programında derslerimiz en yeni teknolojilerle donatılmış bilgisayar laboratuarlarında, en güncel programlar kullanılarak, proje ve ödev uygulamaları ağırlıklı, sektör  deneyimi olan öğretim elemanı kadromuzla yapılmaktadır. Ayrıca 40 işgünü zorunlu staj uygulamamızla öğrencilerimiz okulda öğrendiklerinin  piyasalardaki  uygulamalarını öğrenme imkanı bulmaktadırlar.

Program Etkinlikleri

Eğitim dönemimizde piyasalardaki önemli kurum ve kuruluş yetkilileri ile görüşerek onlarla öğrencilerimizi bilgilendirecek seminer ve konferanslar düzenlemekteyiz. Ayrıca uzman yetkililerden 2 yıllık mezunların bilişim sektöründeki istihdam koşullarını ve elemanlarında aradıkları nitelikleri  öğrencilerimize anlatmalarını ve aydınlatmalarını istiyoruz.Hedefimiz  bu kuruluşlarla ortak projelerde yer alarak öğrencilerimizi aranan elemanlar olarak mezun etmek olacaktır.

İletişim Bilgileri

Program Başkanı: Murat TEKİN  
Tel:212 498 49 71 
e-mail:m.tekin@iku.edu.tr 
 
Program Danışmanı 1.Sınıf: Murat TEKİN
e-mail: m.tekin@iku.edu.tr
Tel:212 498 49 71
  
Program Danışmanı 2.Sınıf: Sevsen BAŞPINAR
e-mail: s.baspinar@iku.edu.tr
Tel:212 498 49 81
 
TBMYO Sekreterlik: 212 498 49 61