border=  border=
İKU Psikoloji Çalıştayı 2016

İKÜ PSİKOLOJİ ÇALIŞTAYI –III

6 NİSAN 2016

PROF. DR. ÜMRAN KORKMAZLAR MODERATÖRLÜĞÜNDE

TRAVMA GÖZDEN KAÇMASIN

 

İstanbul Kültür Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü olarak bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceğimiz Psikoloji Çalıştayı’nda tekrar sizlerle birlikte olmanın şimdiden sevinç ve heyecanını yaşıyoruz. Bu yıl, Prof. Dr. Ümran Korkmazlar moderatörlüğünde “Travma Gözden Kaçmasın” konulu çalıştayımızı gerçekleştireceğiz ve günümüzde travmanın tanımını, aile ve gelişimsel açıdan etkilerini, koruyucu faktörler olarak neler yapılabileceğini, rahatlama tekniklerini ve okul ortamında krize müdahale tekniklerini tartışacağız. Her biri kendi alanında iyi yetişmiş akademisyen ve profesyonel uygulayıcılardan oluşan çalıştayımız sizlere alanınızda kullanabileceğiniz bilgiler sunmanın yanı sıra, interaktif bir ortam da sunacaktır.

 

Günümüzde travma her an her yaştan bireyin deneyimleyebileceği bir olgudur. Travmayı yaşamak kadar öncesinde koruyucu ve önleyici faktörler olarak, sonrasında ise etkilerini azaltabilmek ve sağaltım açısından yapılabilecekler olarak çok yönlü ele alınması gerekmektedir. Yaşamboyu gelişim perspektifi açısından da ele alındığında özellikle çocuklar ve gençler açısından sonradan ortaya çıkabilecek etkileri ile gözden kaçırılmaması gereken bir konudur.

 

Günümüz koşullarında, çocuk ve ergenlerin travmatik bir yaşantıyla karşı karşıya kaldıklarında onu algılayış, yorumlayış ve tepki biçimlerinin ilk gözlenebileceği en önemli yerler aile ve okul yaşantıları olacaktır. Travmanın doğru olarak tanımlanabilmesi ve sonrasında yaratacağı güçlüklerin aşılmasında destek sağlayacak yaklşaımları ve uygulamaları tartışmak üzere düzenlenen çalıştayımızın, eğitim alanında çalışan herkes başta olmak üzere, psikologların, rehberlik ve psikolojik danışmanlık alanında çalışan uzmanların, çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında görev yapanların ilgisini çekeceğini umuyoruz.

 

 

                                                                                        Sevgi ve saygılarımızla,

                                                                                         Doç. Dr. Zeynep OKTUĞ


Son Güncellenme Tarihi
2016-06-10 10:38:42