border=  border=
Bölüm Başkanından

 

Sevgili Öğrenciler;

 

İnsan hayatının çok önemli bir dönemini kapsayan üniversite eğitim ve öğrenimi; öncelikle özgür düşünebilen, hayata ve geleceğe dair kararlar verebilen, içinde yaşadığı toplumun, ülkesinin ve genel olarak insanlığın sorunlarına duyarlı ve çağın gereklerine ayak uydurabilen bireyler yetiştirmeyi amaç edinmelidir. İnsanın doğumuyla ailede başlayan eğitim ve öğretimin en üst noktası olan üniversite, belirtilen genel kazanımlar yanında insanların günlük ihtiyaçlarını karşılayacak bir bilgi ve beceriyi de kazandırmak durumundadır.

 

İKÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü; nitelikli ve her biri alanında yetkin öğretim kadrosuyla öğrencilerine belirtilen nitelik ve becerileri kazandırmak için her türlü gayreti göstermektedir.

 

Bilindiği üzere Türk ulusu, çok derin bir tarihe sahiptir ve ayrıca çok geniş bir coğrafyaya dağılmıştır. Türklerin de bu derin tarihte ve geniş coğrafyada ana dilleriyle üretmiş oldukları bütün sözlü ve yazılı edebi ürünler ana hatlarıyla da olsa eğitim ve öğretim programımız içerisinde yer almaktadır. Her biri Türk kültürünün çok değerli bir parçası olan bu edebi ürünleri yazıldıkları alfabeyle okumak sizlere ayrı bir ulusal özgüven ve bilinç verecek, geçmişle ilgili görüşlerinizi değiştirecek ve tarihteki edebi şahsiyetleri tanıdıkça etkilenip onları izleme ve benzer eserler ortaya koyma isteğine kapılacaksınız.

 

Başarılar diliyorum…

 

Prof. Dr.Vahit TÜRK


Son Güncellenme Tarihi
2017-12-26 16:31:14