border=  border=
Program Başkanından

Bölüm Başkanı’ndan...  


Küreselleşerek gelişen ve değişen günümüz iş ve sosyal yaşamının karmaşık problemlerini anlamak, analiz etmek, modellemek ve çözebilmek için matematik ve bilgisayar disiplinine sahip olmak kaçınılmaz hale gelmiştir.


Bilginin ve bilimin hızla değer kazanarak teknoloji, sanayi ve Finans Dünyasını şekillendirdiği günümüzde; kuramsal matematiğin temel kavramlarını özümsemek ve güncel bilgisayar programlama dillerini etkin olarak uygulayabilmek hem değişik akademik alanlarda araştırma yapmak isteyenler hem de profesyonel iş yaşamını hedefleyenler için bir gerekliliktir. Bu bağlamda Matematik-Bilgisayar Bölümümüzde temel matematik derslerinin tümü verilmekte, bilgi teknolojisi çerçevesinde güncel programlama dilleri, algoritma geliştirme, veri tabanı, sistem analizi ve web tasarımı dâhil tüm konular işlenmektedir. Öğrenimin son iki yılında yer alan çok sayıda seçmeli ders, öğrencilerimize, bilgisayar ile desteklenmiş matematikçi ya da matematik ile güçlendirilmiş bilgisayarcı olarak uzmanlaşma olanağı sunmaktadır. Derslerimizde kullanılan notlar internet ortamında, derste anlatıldığı biçimde öğrencilerimizin kullanımına açıktır.

Matematik-Bilgisayar Bölümümüze FEDEK* tarafından ilk kez yapılan değerlendirme sonucunda 09.05.2012 tarihinden itibaren 09.05.2017 tarihine kadar geçerli olmak üzere Sonraki Genel Değerlendirmeye kadar 5 yıl süreli akreditasyon verilmiştir; kısaca, Matematik-Bilgisayar bölümümüzün kalitesi FEDEK tarafından 5 yıl süreyle güvence altına alınmıştır.

Hepinize en içten başarı dileklerimle…

* FEDEK, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından ulusal bir kalite güvence kuruluşu olarak tanınarak “Kalite Değerlendirme Tescil Belgesi” almış ve Yüksek Öğretim Kurumlarının Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri programlarını akredite etme yetkisi verilmiş bir değerlendirme ve akreditasyon derneğidir.

 

Prof. Dr. Mert Çağlar


Son Güncellenme Tarihi