border=  border=
Bölüm Başkanından

Sevgili Öğrenciler,


Dünya genelinde giderek yaygınlaşan  Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü; iyi yemek pişirmenin ötesinde uygun malzemelerin seçimi, hazırlanması, sunumunu da kapsayan, yiyecek-içecek kalitesinin sağlanmasını personel ve ortamın özellikleriyle ilişkilendirmiş, insanlara keyifli bir yemek deneyimi yaşatan bir sanat dalı, yemeğin kültürel geçmişine dayanan bir bilim olarak kabul edilmektedir.


Amacımız, hızla artan ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak Türk ve Dünya mutfaklarının tüm inceliklerine hakim, sektördeki değişim ve gelişime uyum sağlayabilen, yaratıcı, bireysel veya takımla çalışma yapabilen,  girişimci, disiplinli, azimli, alanında  rekabet edecek düzeyde  eğitimli, tercih edilen yönetici şef adayları yetiştirmektir. Bu doğrultuda verdiğimiz nitelikli teorik eğitimi gerek mutfaklarımızda gerekse okulumuzun anlaşmalı olduğu restoranlarındaki uygulamalı eğitimle harmanlama imkanı bulabilirsiniz. 2.sınıftan sonra yapacağınız 60 iş günlük zorunlu stajla kazanacağınız tecrübe becerilerinizi olgunlaştıracak ve kendinizi profesyonel iş hayatına hazırlamanıza yardımcı olacaktır. 


Sanat ve Tasarım Fakültesi bünyesinde yer alan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, 2016 yılında kurulmuş olup 2017-2018 yılında eğitim vermeye başlayacaktır. Sektörel deneyim  ve akademik derinliğe sahip eğitmen kadromuzla siz değerli öğrenci adaylarını 2017-2018 eğitim-öğretim yılında İKÜ ailesine "kültürlü olmanın ayrıcalığını" yaşamaya davet ediyoruz.

 

                                                                                                          


Son Güncellenme Tarihi
2017-11-08 14:15:26