border=  border=
Kablosuz İnternet

PERSONEL

İKÜ personeli bütün yerleşkelerde kendi hesapları ve İKÜ UNIPASS parolalarıyla kablosuz ağa bağlanabilir. Hangi işletim sistemi ile nasıl bağlanılacağı aşağıdaki linklerde görsel olarak yer almaktadır. 

 

Android
IPhone
MacOs X
Win XP
Win7
Win8

Win10

ÖĞRENCİ

Öğrenciler bütün yerleşkelerde kendi öğrenci numaraları ve İKÜ UNIPASS parolalarıyla kablosuz ağa bağlanabilirler. Hangi işletim sistemi ile nasıl bağlanılacağı aşağıdaki linklerde görsel olarak yer almaktadır. Yenibosna yurt binasında kalan öğrencilerimizin ağ adı olarak YURT-YNB, Şirinevler yurt binasında kalanların ise ağ adı olarak YURT-SRN kullanmaları gerekmektedir.

 

Android
IPhone
MacOs X
Win7
Win XP
Win8

Win10

 

EDUROAM

Eduroam, Education Roaming (Eğitim Gezintisi) kelimelerinin kısaltmasıdır. RADIUS tabanlı altyapı üzerinden 802.1x güvenlik standartlarını kullanarak, eduroam üyesi kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanımını amaçlamaktadır.

Eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarında (Ev Kurum) ağa bağlanmak için kullandıkları kullanıcı adı şifre ikilileri ile, eduroam üyesi olan başka bir kurumdan (Misafir Kurum) ağa bağlanabilirler. Kullanıcı misafir kurumda iken aldığı eduroam yayınına bağlantı talebi gönderdiğinde, misafir kurumun yetkilendirme sunucusu, o kullanıcıyı kendi ev kurumunun yetkilendirme sunucusuna yönlendirerek, yetkili olup olmadığını belirler. Tüm bu sorgulamaların, sunucular arasında oluşturulan şifreli bir tünel içinden yapılması, kullanıcı adı şifre ikililerinin kullanıcının kendi ev sunucusu haricinde görülmesini engeller. Bu durumda kullanıcıların yapması gereken tek şey, misafir olduğu kurumda yeralan eduroam kablosuz ağını, kendi kurumunun ağına bağlanır gibi tanımlamasıdır.

Daha ayrıntılı bilgi için eduroam sayfamızı (eduroam.iku.edu.tr) ziyaret edebilirsiniz. 

 

ZİYARETÇİ

 

Ziyaretçiler, öncelikle "VISITOR" kablosuz ağ yayınına bağlanmalıdırlar.

 

Bağlantı gerçekleşince herhangi bir internet tarayıcısını açın. Captive portal hizmeti otomatik olarak sizi bir sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfada telefon numaranızı ve ziyaretçi kart numaranızı girin. Cep telefonunuza sistem bir parola gönderecek. Bu parola ile Internet erişiminiz sağlanmış olacaktır.

 

Ziyaretçileriz aynı anda tek bir cihazdan Internet bağlantısı kurabilirler. Hesapların geçerlilik süresi 6 saattir.

 

PROXY

 

İstanbul Kültür Üniversitesi Kütüphanesinin abone olduğu veritabanlarına üniversitemiz dışından erişmek isteyen Öğrencilerimiz ve Personelimiz, IP kontrollü proxy sunucusunu kullanabilir.

 

Abone olunan veri tabanları ve erişim bilgileri için Kütüphane Daire Başkanlığı web sayfasından faydalanabilirsiniz.

 

VPN

VPN hizmeti, İKÜ personelinin kurum içi ağda bulunan kaynaklara kurum dışından ulaşmasını sağlayan bir hizmettir.

 

Erişim için öncelikle destek@iku.edu.tr adresine bir e-posta atılarak bu hizmete erişim hakkı talep edilmelidir.

 

VPN hizmetine web tarayıcınızla sslvpn.iku.edu.tr adresinden erişebilirsiniz. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra bilgisayarınıza bir küçük bir program yüklenecektir.

 

Giriş yaparken kullanıcı adı olarak İKÜ hesabınızın @ işaretinden önceki kısmını, parola olarak da UNIPASS parolanızı yazmanız gerekmektedir.

 

 

Windows 10 kullanıcılarına özel olarak,

Bilgisayarınızın arama kısmına mağaza yazınız. Açılan sayfada "Check Point Capsule VPN" uygulamasını indiriniz.

Uygulamayı kurduktan sonra bilgisayarınızın arama kısmına VPN yazınız. Sanal özel ağları (VPN) değiştir seçeneğini tıklayınız.

  • VPN Sağlayıcısı:              Check Point Capsule VPN
  • Bağlantı Adı:                     İKU
  • Sunucu Adı veya Adresi:  sslvpn.iku.edu.tr

Tüm bu işlemler sonunda İKU bağlantısı eklenmiş olacaktır. Bağlan seçeneğine tıklayarak uzaktan erişim sağlayabilirsiniz.


Son Güncellenme Tarihi
2018-03-15 10:07:27