border=  border=
Bölüm Başkanından

15 Temmuz 1997 tarihinde 4281 sayılı kanun ile kurulan İstanbul Kültür Üniversitesi’nde, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Prof.Dr. Hasan KARATAŞ başkanlığında ilk öğrencilerini 1997–1998 eğitim-öğretim döneminde almıştır. 1997 yılında Şirinevler Yerleşkesi Ana Bina’da öğretime başlayan bölüm, artan öğrenci sayısı nedeniyle, 2004 yılından itibaren Ataköy Yerleşkesi’nde eğitime devam etmektedir. İnşaat Mühendisliği Bölümü 2001 yılından buyana Yüksek Lisans, 2002 yılından beri ise İnşaat Mühendisliği alanında Doktora düzeyinde eğitim vermektedir. 2011 yılında bölümümüz Türkçe program için başvuru yapmış ve gerekli şartların sağlanması nedeniyle 2012-2013 eğitim öğretim yılında eğitime başlanmıştır.

Programın Amacı

İstanbul Kültür Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün misyonu öğrencilerini, mesleklerinin ve toplumun ihtiyaçlarına karşı sorumluluk bilinci içinde mesleğinin gereği olan bilgi ve becerilerle donatmaktır. Bölüm kuvvetli akademik kadrosu ve gelişen olanakları ile misyonu aşağıda verilen hedefler doğrultusunda gerçekleştirmeye kararlıdır.

İstanbul Kültür Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu bir öğrenci;

İnşaat Mühendisliği ve bu mesleğin uygulanmasına ait esas ve prensipler ile ilgili geniş bilgi birikimine sahip olmalıdır ve dolayısıyla yetkin inşaat mühendisleri olarak mesleklerini sürdürebilmelidir, 21. yüzyılın çok disiplinli ortamında, gelişen teknoloji, sosyal değişimler ile profesyonel standartlara uyum sağlayabilecek şekilde başarıyı yakalayabilecek becerilere sahip olmalıdır, İnşaat Mühendisinin etik, toplumsal ve profesyonel sorumluluklarının farkında ve önemini kavramış olmalıdır, Hayat boyu mesleki gelişimin değerine inanmalı; mesleki ve kişisel gelişimi yönünde sorumluluk almayı öğrenmiş olmalıdır.
Bölümün lisans ve lisansüstü programları, ifade edilen bu hedefler çerçevesinde şekillendirilmiştir. Öğretim felsefesi proje-temelli öğrenmeye odaklanmıştır ve ders programları bu bağlamda günümüz inşaat mühendisliği mesleğinin tüm önemli bileşenlerini kapsamaktadır.
Hedefimiz hiç şüphesiz daha güzel bir dünyayı inşaa etme konusunda istek ve heyecan sahibi inşaat mühendisleri yetiştirmektir!

Prof.Dr. Yusuf Hatay ÖNEN
Bölüm Başkanı
13 Aralık 2012


Son Güncellenme Tarihi