border=  border=
Bölüm Başkanından

 

Elektronik Mühendisliği adıyla 2004 yılında eğitim-öğretimine başlayan bölümümüz 12 yıla yakın bir geçmişe sahiptir. 2015 yılı itibariyle bölümümüz 140 mezun vermiştir. Problem çözme becerisi yüksek, etik değerlere saygılı, sosyal sorumluluğa sahip ve yurtdışını da kapsayan insani ilişkileri olumlu Elektronik Mühendislerinin yetiştirilmesi önceliklerimiz arasındadır.

 

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği ( MÜDEK ) tarafından 01.Mayıs.2014 – 30 Eylül 2016 tarihleri arasında geçerli olmak üzere akredite edilmiştir. Ayrıca akreditasyon süresi boyunca geçerli olmak üzere bölümümüze "Avrupa Etiketi" - EURopean ACcredited Engineer Label (EUR-ACE) de verilmiştir.

Elektronik Mühendisliği en hızlı gelişen mühendislik dallarından birisidir. Bu nedenle İstanbul Kültür Üniversitesi Elektronik  Mühendisliği Bölümü ders programı 2011-2012 eğitim-öğretim yılında güncellenmiş ve AB standartlarına uygun hale getirilmiştir.

 

Bölümümüzün eğitim-öğretim dili İngilizcedir. Böylece öğrencilerimiz İngilizce dersleri ile teknik İngilizcelerini ilerletmektedirler.

 

Elektronik Mühendisliği programımızın temel amacı "Gelen öğrenci profilini göz önünde tutarak, kuramsal bilgi yanında uygulamaya da ağırlık vermek suretiyle, ekonominin çeşitli sektörlerinin gereksinimi olan genelde "mühendis", özelde de "elektronik mühendisliği" formasyonu vermektir.
Bu programı tamamlayan mezunlar hemen iş hayatına atılarak üretim yapan veya bilişim  teknolojisi alt yapısı ve/veya uygulaması yapan firmalarda mühendis olarak kariyerlerine devam edebilirler. Alternatif olarak lisansüstü öğrenimlerine devam ederek de kariyerlerini planlayabilirler.

 

Laboratuvar dersleri ile öğrencilerin uygulama becerileri arttırılmaktadır. Elektrik Devreleri, Elektronik Devreler, Haberleşme ve Bilgisayar Laboratuvarlarının yanında, öğrencilerin yönettiği devamlı kullanılabilen bir Öğrenci Laboratuvarı da bulunmaktadır. Bölümde bitirme projeleri belirli bir süreçle yönetilmekte ve yılsonunda projeler sergilenmektedir.

 

Bölümümüzün öğrencileri isterlerse üniversitemizde bulunan 25 programdan birinde çift anadal programına kaydolarak ikinci bir diploma alabilir.

 

Bölümümüzü başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz, elektrik, elektronik, bilgisayar, haberleşme ve biyomedikal gibi sektörlerdeki ulusal veya uluslararası kuruluşlarda iş bulma imkanına sahiptirler.

 

Uluslararası öğrenci değişim programları vasıtası ile, öğrencilerimize Avrupa’daki üniversitelerde mesleki bilgilerini pekiştirme imkanı sağlanmaktadır. 

 

Üniversitemiz Rektörlüğü'nün teklifi üzerine ve 08.04.2015 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında alınan kararla bölümümüzün adı, 2015-2016 ÖSYS işlemlerinden itibaren Elektrik-Elektronik Mühendisliği olarak değiştirilmiştir. 

 

Bölümümüzü daha iyi tanımak için web sayfamızı incelemenizi tavsiye ediyor ve sorularınız için aşağıdaki e-posta adresimden bana ulaşabileceğinizi belirtmek istiyorum.

 

Bölümümüz adına hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

 
Prof.Dr. Oruç Bilgiç
Bölüm Başkanı
E-posta: o.bilgic@iku.edu.tr
Tel: +90 (0212) 498 4873

Son Güncellenme Tarihi