border=  border=
Bölüm Başkanından

 

Elektronik Mühendisliği adıyla 2004 yılında eğitim-öğretimine başlayan bölümümüz 14 yıla yakın bir geçmişe sahiptir. 2017 yılı itibariyle bölümümüz 274 mezun vermiştir. Problem çözme becerisi yüksek, etik değerlere saygılı, sosyal sorumluluğa sahip ve yurtdışını da kapsayan insani ilişkileri olumlu Elektronik Mühendislerinin yetiştirilmesi önceliklerimiz arasındadır.

 

Elektronik Mühendisliği en hızlı gelişen mühendislik dallarından birisidir. Bu nedenle İstanbul Kültür Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü ders programı 2011-2012 eğitim-öğretim yılında güncellenmiş ve AB standartlarına uygun hale getirilmiştir.

 

Bölümümüzün eğitim-öğretim dili İngilizcedir. Böylece öğrencilerimiz İngilizce dersleri ile teknik İngilizcelerini ilerletmektedirler.

 

Elektrik-Elektronik Mühendisliği programımızın temel amacı "Gelen öğrenci profilini göz önünde tutarak, kuramsal bilgi yanında uygulamaya da ağırlık vermek suretiyle, ekonominin çeşitli sektörlerinin gereksinimi olan genelde "mühendis", özelde de "elektronik mühendisliği" formasyonu vermektir.Bu programı tamamlayan mezunlar hemen iş hayatına atılarak üretim yapan veya bilişim  teknolojisi alt yapısı ve/veya uygulaması yapan firmalarda mühendis olarak kariyerlerine devam edebilirler. Alternatif olarak lisansüstü öğrenimlerine devam ederek de kariyerlerini planlayabilirler.

 

Laboratuvar dersleri ile öğrencilerin uygulama becerileri arttırılmaktadır. Elektrik Devreleri, Elektronik Devreler, Haberleşme ve Bilgisayar Laboratuvarları bulunmaktadır. Bölümde bitirme projeleri belirli bir süreçle yönetilmektedir.

 

Bölümümüzün öğrencileri isterlerse üniversitemizde bulunan diğer programlardan birinde çift anadal programına kaydolarak ikinci bir diploma alabilir.

 

Bölümümüzü başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz, elektrik, elektronik, bilgisayar, haberleşme ve biyomedikal gibi sektörlerdeki ulusal veya uluslararası kuruluşlarda iş bulma imkanına sahiptirler.

 

Uluslararası öğrenci değişim programları vasıtası ile, öğrencilerimize Avrupa’daki üniversitelerde mesleki bilgilerini pekiştirme imkanı sağlanmaktadır. 

 

Üniversitemiz Rektörlüğü'nün teklifi üzerine ve 08.04.2015 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında alınan kararla bölümümüzün adı, 2015-2016 ÖSYS işlemlerinden itibaren Elektrik-Elektronik Mühendisliği olarak değiştirilmiştir. 

 

Bölümümüzü daha iyi tanımak için web sayfamızı incelemenizi tavsiye ediyor ve sorularınız için aşağıdaki e-posta adresimden bana ulaşabileceğinizi belirtmek istiyorum.

 

Bölümümüz adına hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

 
Prof.Dr. Tülin AKTİN
Bölüm Başkanı V.
E-posta: t.aktin@iku.edu.tr
Tel: +90 (0212) 498 4141/4237

Son Güncellenme Tarihi
2018-02-22 17:14:49