border=  border=
Bölüm Başkanından

 

Değerli Öğrencilerimiz,


Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün temel amacı, üretim ve servis sistemlerinin tasarımı, analizi ve kontrolü üzerine yoğunlaşmış bir mühendislik eğitimi vermektir. Seçimlik alan dersleri, mezunlarımızın ileride yer alacakları üretim ya da servis alt sektörlerinin gereksinimine cevap verecek biçimde düzenlenebilme niteliğini taşımaktadır. İstanbul Kültür Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde, Üretim ve Ölçme Teknolojileri Laboratuvarı’nın yanı sıra, öğrencilerin sürekli olarak yararlanabilecekleri ve içinde güncel yazılımları barındıran bir Öğrenci Bilgisayar Laboratuvarı da bulunmaktadır.

Öğrencilerimizin edindikleri teknik bilgileri, daha üniversite yıllarında iken gerçek yaşamdaki sistemlerde gözlemleyebilmeleri amacıyla, her yıl çeşitli firma ve fabrikalara teknik geziler yapılmaktadır. Ayrıca, öğrenci kulüpleri tarafından düzenlenen seminer, sempozyum ve kariyer günleri gibi etkinlikler sayesinde öğrencilerimiz, farklı sektörlerden gelen profesyonellerle tanışma imkânı bulmakta ve organizasyon düzenleme yeteneği kazanmaktadırlar. Son sınıfta bir danışman eşliğinde yürütülen bitirme projeleri ise, belirli bir süreçle yönetilmekte ve akademik yıl sonunda bu projeler, ulusal ve uluslararası konferanslarda bildiri olarak sunulmaktadır. Ayrıca, başarılı bulunan projelerin, “2209 B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı”na başvurmaları teşvik edilmektedir.

İstanbul Kültür Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, Erasmus+ programlarından yararlanmaya da önem vermekte ve bu bağlamda öğrencilerini, anlaşmalı üniversitelerde bir/iki yarıyıl öğrenim görmeye, yurtdışında staj yapmaya teşvik etmektedir. Başarılı öğrencilerimizin, fakültelerimizde bulunan diğer bölümlerle çift anadal ve yandal yapma olanakları da mevcuttur. 

Akademik kadromuz, yenilikleri ve uluslararası ölçütleri izlemeye ve uygulamaya özen gösteren, eğitim ve öğretimin yanısıra, araştırmaya da ağırlık veren bilim insanlarından oluşmaktadır. Mezunlarımız ise, alanlarında aranan yetkin profesyoneller olarak meslekî yaşamlarını sürdürmekte ve başarılarıyla bizleri gururlandırmaktadırlar.

Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK), akreditasyon amacıyla ülkemizdeki çeşitli mühendislik eğitim programlarının ders planlarını, akademik kadrolarını, araştırma faaliyetlerini, öğretim süreçlerini ve fiziksel altyapılarını değerlendirmektedir. İKÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü, 2014 yılında bu değerlendirmeden geçerek, akreditasyon almaya hak kazanmıştır.

Aramıza katılın; geleceğinizi hep birlikte şekillendirelim!

  

Doç. Dr. Fadime ÜNEY YÜKSEKTEPE

Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı


Son Güncellenme Tarihi
2018-01-09 09:36:44