border=  border=

2012-2013 Eğitim Öğretim döneminde  İstanbul Kültür Üniversitesi İşletmecilik Meslek Yüksek Okulu bünyesinde kurulan Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programının amacı; Bilet satış işlemlerini, yolcu trafik işlemlerini, kargo ve uçak yük-denge analizlerini tüm apron–ramp hizmetlerinin koordinesi ve uçuş operasyonun gerekliliği ile ilgili işleri planlayıp yürütecek elemanları yetiştirmektir. Bu bilgi ve beceriler ile donatılmış bireyler sektördeki analitik düşünebilen ve yönetsel beceriye sahip uzman ihtiyacını karşılayabilecektir.

İKÜ Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı'nda başarılı olmak için kişinin genel yeteneği yanında ayrıntıları aygılayabilme gücüne sahip, dikkatli ve sorumlu bir kimse olması beklenir.
İKÜ Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı'ndan mezun olan öğrencilerimize "Yer Hizmetleri Teknikeri" unvanı verilir. Yer hizmetleri teknikeri, uçakların park edecekleri yerleri, uçak tiplerini ve alanda kalacakları süreyi göz önüne alarak tespit eder, uçakların ayrılan yerlere park edilmeleri veya ikmal yerlerine götürülmeleri ile ilgili işleri yönetir.
Öğrencilerimiz iş hayatında TGS, Çelebi, Havaş gibi Yer Hizmetleri veren kuruluşlarda, Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlas Global, Onur Air gibi havayolu şirketlerinde, DHMİ, SHGM gibi devlet kuruluşlarında, TAV gibi terminal işletmeciliği yapan şirketlerde ve diğer havacılık kuruluşlarının yer-uçuş işletme bölümlerinde görev alabilirler. Ülkemizde hava taşımacılığı geliştikçe yer hizmetleri tekniklerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır. 

                                                                                                                                   
Program Başkanı
Yrd.Doç.Dr.H.Neyir TEKELİ
Program Danışmanı
Öğr.Gör. Zehra KAŞKA ÜRETEN

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı


Son Güncellenme Tarihi
2017-10-01 20:26:44