border= border=
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

  Toplumların çağdaşlaşması ve teknolojik gelişmeler her ne kadar yaşamımızı kolaylaştırsa da günlük aktivite yoğunluğunu azaltarak uzun vadede hareketsiz bireylerin sayısını arttırmaktadır. Hareketsiz yaşam, toplumun yaşam alışkanlıklarını ve sağlığını olumsuz etkileyen en önemli problemlerin başında yer almaktadır. Dünyada ve ülkemizde nüfusun arttığı ve yaşam süresinin giderek uzadığı düşünüldüğünde, hareketsizleşen ve yaşlanan nüfus buna paralel olarak artmaktadır. Bu durum kişilerde; kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının, kalp-damar, solunum ve sinir sistemi hastalıklarının görülme sıklığını arttırmaktadır. Fizyoterapistler, kişilerin farkındalığının artırılmasında ve koruyucu girişimlerin planlanıp uygulanmasında etkilidir.

  Pediatrik, ortopedik, nörolojik, onkolojik, romatolojik, kardiyak ve pulmoner rahatsızlığı olan hastalar, tedavi süreçlerinde rehabilitasyon hizmetine ihtiyaç duymaktadırlar. Rehabilitasyon hizmeti, hastalığın bireyde oluşturduğu bozuklukların iyileştirilmesini ve bireyin günlük yaşama aktif olarak katılma sürecini kapsamaktadır. Bu  süreçte probleme yönelik tedavi edici yaklaşımlarda fizyoterapistlerin önemi büyüktür.

  Toplum sağlığının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, hastalıkların yol açtığı problemlerin azaltılması, günlük yaşamda aktif ve bağımsız yaşamın desteklenerek yaşam kalitesinin arttırılması için; fiziksel, sosyal, çevresel ve toplumsal anlamda donanımlı, iyi yetişmiş farklı bilimsel yaklaşımları bilen fizyoterapistlerin varlığı kaçınılmazdır.


  Son Güncellenme Tarihi
  2017-08-11 14:23:57