border=  border=

 

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Program Başkanı ve Danışmanı:

Öğr.Gör. Tuvana EROLTU

Programın Amacı:

2016-2017 Eğitim Öğretim döneminde  İstanbul Kültür Üniversitesi İşletmecilik Meslek Yüksek Okulu bünyesinde kurulan Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri programı insanları, insanlarla iletişim kurmayı ve farklı coğrafyaları keşfetmeyi seven, gelişen havacılık sektöründe yerini almak isteyen bireylerin, kendilerini geliştirebileceği bir programdır. İstanbul Kültür Üniversitesi Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı’nda temel amaç öğrencilerimizi bu alanda nitelikli elemanlar olarak yetiştirmektir.

Eğitim Süreci:

Program kapsamında; ilk yarıyılda verilen teorik eğitimin ardından uygulamaya yönelik derslerle desteklenir ve bu doğrultuda havayolu yönetimi, kabinde iletişim, kabinde ilkyardım, Ekip Kaynak Yönetimi (CRM), CRS Uygulamaları, Mock – Up Eğitimi, havacılık eğitimi, kabinde ikram eğitimi gibi temel derslerle kendilerini geliştirmeleri sağlanır.

Uygulama Çalışmaları ve Staj:

İKÜ Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri okuyan öğrencilerin; mezun olabilmeleri ve teorik bilgilerini daha da iyi pekiştirmeleri için toplamda 40 iş günü zorunlu staj yapmaları gerekmektedir. Bunların yanı sıra; dersler kapsamında düzenlenen havaalanı gezileri, seminer, konferans ve alanında uzman kişilerle söyleşiler, kariyer günleri ile çalışma hayatında karşılaşacaklarını uzman akademik kadromuz yanı sıra yerinde ve sektörde yer alan uzmanlardan görmeleri de sağlanır.

Mezunlar:

İKÜ Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri önlisans programında bireylerin, yeni iş kurallarını bilen, teknolojiyi etkin kullanabilen ve programla ilgili gerekli alt yapı bilgi ve beceri donanımına sahip sektörün ihtiyacını karşılayabilen mezunlar olmaları sağlanır. Bu programdan mezun olan öğrencilere “Kabin Memuru” unvanı verilir.

3.Havalimanı ile daha da gelişen havacılık sektörünün uzman bireylere duyduğu ihtiyaç da her geçen gün artacaktır. İKÜ Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programından mezun olan öğrenciler, Havayolu şirketlerinin Genel Müdürlükleri, Yurt içi ve Yurtdışı yolcu taşıyan Havayolu şirketleri, Yabancı Havayolu şirketleri, Sivil Havacılıkla ilgili her türlü işletmede çalışabilirler.

Avantajlar:

İKU Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı dahilinde alana yönelik spesifik dersler uzman öğretim kadrosu tarafından sunulmakta,  program öğrencileri, alanında uzman firmalara yapılan teknik ziyaretlerle tüm süreçleri yakından görerek tanıma imkanı bulmakta, 40 işgününü kapsayan işyeri uygulaması dönemlerinde çalışma hayatına hazırlanma imkanı bulabilmektedirler.

Bununla birlikte, İKU Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı öğrencileri önlisans eğitimlerini tamamladıktan sonra Dikey Geçiş Sınavı'na girerek yüksek öğretimlerine lisans düzeyinde devam etme olanağına sahiptirler. Eğitimlerine yurt dışında devam etmek isteyen mezunlarımız ise İstanbul Kültür Üniversitesi’nin yurtdışındaki üniversitelerle yaptığı protokoller doğrultusunda 3. ve 4. yıl derslerini yurtdışında okuyarak lisans tamamlama programlarına katılabilmektedirler.

* Programa öğrenci kabulünde havacılık sektörünün meslek için getirdiği özel şartlar aranacaktır. Tercih edilmeden önce kılavuzun ilgili maddesi dikkatle incelenmelidir.


Son Güncellenme Tarihi
2017-10-02 19:01:49