border=  border=

İKÜ’de Çizgi Film ve Animasyon Okumak

Sanat ve teknolojinin yeni olanaklarıyla tanışmak, bu olanakları yaratıcı bir eğitim süreciyle desteklemek, hayal dünyanı iki boyutlu (2D) ve üç boyutlu (3D) olarak kendi çizgilerinle tasarlamak, Çizgi Film ve Animasyon alanının aranan isimlerinden biri olmak istiyorsan, İstanbul Kültür Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü’ne tercihlerinde yer verebilirsin.

 

Nasıl bir eğitim süreci?

İKÜ Çizgi Film ve Animasyon eğitiminin esası, günümüzün hızla değişen iletişim ve teknolojik olanaklarının hem kuramsal hem uygulamalı bir eğitim paketi içinde öğrenciye sunulmasıdır. Bu doğrultuda Çizgi Film ve Animasyon alanının önde gelen profesyonelleri ve akademisyenleri, öğrencilerine çok boyutlu algılayabilme, çözümleyebilme yetisi ile eleştirel bir bakış kazandırmayı hedeflerler. “Çizgi Film ve Animasyon Bölümü”nde, alanına özgü çalışmaların, yaratıcı projelerin ve türevlerinin planlanması, hazırlanması, pazarlanması süreçlerinin tüm aşamalarının gerçekleştirilmesi konusunda eğitim verilecektir.

 

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi bünyesinde açılması planlanan “Çizgi Film ve Animasyon Bölümünde”, yeni iletişim araçlarını etkili kullanabilen, dijital medya ve uzantısı olan multimedya bileşenlerini (maya, 3D max, after effects vb.) teknolojinin olanaklarıyla bütünleştirebilecek, bu ağlara içerik üretebilecek kuramsal bilgiler ve pratik uygulamalarla eleştirel ve estetik değerleri oturmuş bireylerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. “Çizgi Film ve Animasyon Bölümü”nde, karakter tasarımı, canlandırma teknikleri, görsel tasarım, illüstrasyon, grafik, çizgi film ve animasyon gibi,  “mesleğe hazırlayan” bilgilerin verildiği dersler ile proje-staj odaklı uygulamalarda yer alacaktır.

 

Kariyerinde

Çizgi Film ve Animasyon Bölümünde aldığın eğitim, meslek yaşamına oldukça donanımlı ve yenilikçi bir başlangıç ve gelecek sağlayacak, Çizgi Film ve Animasyon alanının önde gelen isimlerinden ve yetkin akademisyenlerden almış olduğun eğitim sayesinde sektörde ve alanında yaşanan değişimleri oldukça hızlı yakalayabilen ve ileri derecede bir teknolojiyi uygulayabilen animasyon sanatçısı olarak aranılan bir meslek sahibi olacaksın.

 

Çizgi Film ve Animasyon alanından mezun olduğunda “İllüstratör”, “Çizgi Film Tasarımcısı”, “Animasyon Sanatçısı”, “Akademisyen”, “Video/Kurgu Operatörü”, “Yapımcı”, “Özel Efekt Operatörü”, “2D ve 3D Modelleme Uzmanı”, “Oyun Tasarımcısı”, “Animasyon Film Eleştirmeni”, “Eğitimci”, “Karakter Tasarımcısı”  olarak reklam ajanslarında, multimedya şirketlerinde, televizyon kanallarında, post prodüksiyon şirketleri/ stüdyolarında yer alabilirsin.  Ayrıca lisans eğitimin sırasında yan dal ve çift ana dal olanaklarından yararlanarak kariyerine yön verebilirsin.

 

Geleceğin Liderine Notlar!

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü’nde lisans eğitiminin bir bölümünü, ERASMUS anlaşması kapsamında yurt dışında anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde sürdürebilirsin. Fakültemiz bölümlerinin bağlantılı olduğu CILECT (Dünya Sinema Okulları Birliği), Pula Film Festivali ve SEECS (Güneydoğu Avrupa Sinema Okulları Birliği) kapsamında düzenlenen film festivalleri, workshoplar ve ortak animasyon projelerinin bir parçası olabilir, bu deneyimlerle bakış açını zenginleştirebilirsin. Çizgi Film ve Animasyon Bölümü’nde lisans eğitimi alırken yararlanabileceğin diğer yurt dışı olanakları ve ücretsiz özelleştirilmiş çift ana dal ve yan dal programlarının yanında, eğitim sürecini destekleyecek burs ve indirim alternatiflerine bakmayı unutma!


Son Güncellenme Tarihi