border=  border=

İKÜ’de Gastronomi ve Mutfak Sanatları Okumak

Ülkemizde son yıllarda güncel bir meslek olan “gastronomi” ve “aşçılık” mesleği ve bu mesleğe bağlı olarak; şef, gastronomi yazarlığı ve yemek fotoğrafçılığına ilgi gün geçtikçe artmaktadır..

Gastronomi sanatı, yemek hazırlama ve pişirmenin karmaşık yöntemleriyle sınırlı değildir. Gastronomi; yiyeceklerin hazırlanmasında kullanılacak malzemenin yaratacağı tat, doku ve renge önem verilen, yemeklerde ve bunların sunumunda yaratılacak uyum ve dengeyi ön plana çıkaran, estetik nitelik taşıyan bir kültür sanat etkinliğidir; bir sanattır.

“Gastronomi ve Mutfak Sanatları” eğitiminin temel amacı; sektörün bu alanda gerekli bilgi ve becerilerle donatılmış, teorik ve pratik bilgiyle birlikte sektörel becerilere sahip yaratıcı, girişimci, donanımlı, genç yönetici, şef adayları ve gastronomi uzmanlarını yetiştirmektir. Türk ve dünya mutfak sanatlarının tüm inceliklerinin alanında uzman akademik kadroyla en iyi şekilde öğretilmesiyle ulusal ve uluslararası alanda yeterliliği olabilecek akademik disiplin içinde yetişmiş personeli bu alanda ihtiyaç duydukları iletişim becerileriyle sektöre kazandırmak, İstanbul Kültür Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün bir diğer amacıdır.

Nasıl bir eğitim süreci?

Eğitim- Öğretim süresi dört yıl olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde, ilk yıl ortak derslere, sonrasında ise alan derslerine ağırlık verilmektedir. Uygulamalı derslerin her zaman önemli yer tuttuğu Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü için de uygulamalı dersler ağırlıktadır. Uygulamalı eğitimin amacı, alınan bilgiyi teoride bırakmayarak, uluslararası niteliklere uygun, ileri teknoloji ile Türk ve dünya mutfaklarının yiyecek, içecek ve pastacılık tekniklerini bilgi ve beceri kazandırarak öğretmektir. Gastronomi sanatında uluslararası niteliklere uygun aday yetiştirmek için yabancı dilin önemini dikkate alan İstanbul Kültür Üniversitesi bu doğrultuda Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü eğitim programında temel ve mesleki İngilizce dersleri de önemli bir yer tutmaktadır.

Öğrenciler, “Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı”nda aldığı bilgileri, doğrudan gastronomi ve yeme-içme sektöründe kullanabilecek düzeyde yetiştirilecek ve söz konusu alanlarla ilgili her tür sektörel gelişmeye hakim olacaktır

Kariyerinde

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde aldığın eğitim, meslek yaşamına oldukça donanımlı ve iddialı bir başlangıç yapmana olanak sağlayacak, Gastronomi alanının önde gelen isimlerinden ve yetkin akademisyenlerinden almış olduğun eğitim sayesinde kendinden emin ve alanındaki değişimleri oldukça hızlı yakalayabilen ve uygulayabilen bir “sanatçı” olacaksın.

Çünkü Gastronomi sadece bir meslek olarak değil bir “sanat” olarak adlandırılmaktadır; gastronomi ve yeme-içme uzmanları hem güzel yemekler, tatlar hazırlamakta hem de keyifli ve estetik bir sunumla bir yaşam deneyimi sunmaktadırlar. “Gastronomi ve Mutfak Sanatları” Bölümü;  yeme-içme sektörünün, her biriminde hizmet verebilecek bilgi, beceri ve yeteneklerle donatılmış, etik değerlere bağlı, dünya ve özellikle de ülke gerçeklerinin farkında olan ve yaşam boyu öğrenmenin önemine inanmış, damak zevki olan iyi ve güzel yemek yapan uzman “Gastronomi Uzmanları”, “Şef Adayları” ve yiyecek-içecek kurumlarının işletmeciliğini yapacak “Yöneticiler” yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Mezun olduğunda ağırlıklı olarak ulusal ve uluslararası beş yıldızlı otel ve restoranların mutfak ekibinde veya bu işletmelerin yiyecek-içecek, pazarlama bölümlerinde, gıda işletmelerinin yeni ürün geliştirme (AR-GE) Bölümlerinde ve yiyecek- içecek sektörüne hizmet veren kurumlarda iş olanaklarına sahip olabileceksin.

 

Geleceğin Liderine Notlar!

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde lisans eğitiminin bir bölümünü, ERASMUS anlaşması kapsamında yurt dışında anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde sürdürebilirsin. Bunun yanı sıra düzenlenen gastronomi festivalleri, gastronomi ve mutfak sanatları atölyelerinin bir parçası olabilir, bu deneyimlerle birlikte bakış açını zenginleştirebilirsin. 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde eğitim alırken yararlanabileceğin diğer yurt dışı olanakları ve ücretsiz özelleştirilmiş çift ana dal ve yan dal programlarının yanında, eğitim sürecini destekleyecek Doğru Tercih Burs ve indirim alternatiflerine bakmayı unutma!


Son Güncellenme Tarihi