border=  border=

Eğitim Süreci

İstanbul Kültür Üniversitesi Optisyenlik Programının eğitim süresi toplam olarak 2 yıldır. Teorik, uygulamalı ve seçmeli derslerden oluşan bir program öğrencilerimizi beklemektedir. Eğitim süresi içinde 1. ve 2. yarıyıldaki dersler genellikle mesleki yeterlilik için gereken temel ve seçmeli derslerden oluşmaktadır. 3. ve 4. yarıyılların dersleri ise optisyenlik alanında uzmanlaşmaya yönelik derslerden oluşmaktadır. Ayrıca işyeri uygulamaları ile öğrencinin bu alanda deneyim kazanması amaçlanmıştır. 
Öğrencilerimiz; iş yerlerindeki eğitim/uygulamaları ve dersleri Yükseköğretim Kurulu'nun belirlediği esas ve usuller çerçevesinde tamamladıkları takdirde programdan mezun olup, “Optisyen” ünvanı taşıyacaklardır.

Mezunlar
Optisyen ünvanına sahip olarak mezun olan öğrencilerimiz,  şahsına ait optik mağazalarını açabilir, optisyenlik müesseselerinde mesul müdür olarak da çalışabilir veya gözlük yapan/satan optik işletmelerde görev yapabileceklerdir.

Avantajlar
İstanbul Kültür Üniversitesi Optisyenlik programında, alana yönelik mesleki dersler uzman öğretim kadrosu tarafından yürütülmekte,  program öğrencileri, bu konuda çalışan firmalara yapılan teknik ziyaretlerle tüm süreçleri yakından izleme olanağı bulmaktadır.

Eğitimlerine yurt dışında devam etmek isteyen mezunlarımız ise  İstanbul Kültür Üniversitesi’nin yurtdışındaki üniversiteler ile yaptığı ERASMUS protokolleri sonucunda, gerekli şartları sağlamaları durumunda bazı yarıyılları yurt dışındaki üniversitelerde okuma şansına sahip olabilmektedir.  ERASMUS programı aracılığıyla staj olanağına da sahiptirler.

Ayrıca lisans öğrenimine devamları hakkındaki yönetmelik hükümlerinden faydalanarak, alanlarına kontenjan açıldığı takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile uygun lisans programlarına kayıt hakkı kazanarak 4 yıllık bir lisans programı bitirme şansına da sahiptirler.


Son Güncellenme Tarihi
2017-05-31 16:22:17