border=  border=

Programın Başkanı: Öğr. Gör Özge Turunç

Programın Amacı:

İstanbul Kültür Üniversitesi Moda Tasarımı Programının amacı, tekstil, hazır giyim ve moda alanında mesleki ve teknik donanıma sahip, bilimsel düşüncelerini estetik bir biçimde şekillendirerek özgün tasarımlar üretebilen, çağdaş ve yaratıcı moda tasarımcıları yetiştirmeyi hedeflemektedir.

*Moda Tasarımı Programının İkinci Öğretimi de bulunmaktadır.


Eğitim Süreci:

İstanbul Kültür Üniversitesi Moda Tasarımı Programının eğitim süresi 2 yıl olup teorik ve uygulamalı derslerden oluşmaktadır. Programımız; Moda Resmi ve İllüstrasyonu, Kalıp Hazırlama, Tekstil Teknolojisi, Desen, Giysi Üretimi, Giysi Tasarımı, Drapaj, Süsleme Teknikleri, Konfeksiyonda Kalite Kontrol, Triko Giysi Tasarımı, Abiye Giyim Tasarımı, İç Giyim Tasarımı, Bilgisayar Destekli Giysi Tasarımı, Moda Fotoğrafçılığı, Çağdaş Moda Akımları, Mesleki Teknik Çizim, Kumaş Yapı Bilgisi, Moda Pazarlaması, Konfeksiyon Üretim Teknolojisi, Moda Sunum Teknikleri, Yabancı Dil, Kişiye Özel Giysi Tasarımı, Proje Geliştirme gibi tekstil, moda, giyim, sanat, bilim ve iletişim alanında gerekli tüm bilgi ve becerileri kazandıracak derslerden oluşmaktadır.


Uygulama Çalışmaları ve Staj:
İKÜ Moda Tasarımı Programı’nda öğrencilerin öğretim süresince edinmiş oldukları teorik bilgileri pratikle buluşturmak adına 40 gün süreyle staj yapma zorunlulukları bulunmaktadır. Staj eğitimlerimiz Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ve Çorap Sanayicileri Derneği tarafından desteklenmektedir.


Mezunlar:

İKÜ Moda Tasarımı Programından mezun olan moda tasarımcıları, kamu ve özel sektöre ait tekstil firmalarının tasarım departmanları, ürün geliştirme, araştırma geliştirme, koleksiyon hazırlık, planlama bölümlerinde tasarımcı olarak çalışabilmektedirler. Bunların dışında tasarım stüdyolarında, moda evlerinde de istihdam imkanları bulunmaktadır.


Avantajlar:
İKÜ Moda Tasarımı Programı yüzde 25, yüzde 50 ve yüzde 100 burslu kontenjanlara sahiptir. İşletmecilik Meslek Yüksekokulu Moda Tasarımı Programı öğrencilerinin işyeri uygulaması dersi ve stajları Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ve Çorap Sanayicileri Derneği tarafından desteklenmektedir. Bununla birlikte, öğrenciler önlisans eğitimlerini tamamladıktan sonra Dikey Geçiş Sınavı'na girerek yüksek öğretimlerine lisans düzeyinde devam etme olanağına sahiptirler. Eğitimlerine yurt dışında devam etmek isteyen mezunlarımız ise  İstanbul Kültür Üniversitesi’nin yurtdışındaki anlaşmalı üniversitelerinde 3. ve 4. yıl derslerini yurtdışında okuyarak lisans tamamlama programlarına katılabilmektedirler.

 


Son Güncellenme Tarihi
2017-02-09 00:14:46