border=  border=

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK LİSANS PROGRAMI

İKÜ’de Psikolojik Danışma ve Rehberlik okumak...
Eğer bireylere; eğitim, iş hayatı, günlük yaşam vb. süreçlerde bilginle destek vermek senin için önemliyse, psikoloji bilimine ilgi duyuyorsan ve bu yöndeki uzmanlığını; gelişim özellikleri, ruh sağlığı, öğrenme, danışmanlık becerileri, kariyer planlaması, davranış bozuklukları gibi farklı konuları içeren güçlü bir lisans eğitimiyle kazanmayı hedefliyorsan ve gelecekte donanımıyla fark yaratan bir danışman ve öğretmen olarak eğitim sektöründe kariyer yapmak istiyorsan İKÜ Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) bölümüne tercihlerinde yer verebilirsin.

Nasıl bir eğitim süreci?
Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans eğitiminde; Bologna sürecinin uluslararası kriterlerine göre psikoloji, iletişim bilimleri, istatistik, hukuk, iktisat, İngilizce olmak üzere çok yönlü bir öğretim içeriği sunulur. PDR lisans eğitimi, mesleki gelişimini sağlayacak pek çok akademik olanak sunar. Fen-Edebiyat Fakültesi ve Sanat Tasarım Fakültesi ile entelektüel birikimini ve iletişim yeteneğini geliştirecek çeşitli olanaklardan yararlanabilirsin. Bölümde aldığın çok yönlü teorik eğitimini İKÜ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde düzenlenen çalışmalarla pekiştirebilirsin. Eğitim sürecinde İstanbul Kültür Üniversitesi’nin de bağlı bulunduğu Kültür Okullarında sana sağlanacak staj olanağıyla iş yaşamına ilk adımı atabilirsin. PDR lisans programından Avrupa Dil Pasaportu kriterlerine göre B2 düzeyinde İngilizce bilgisiyle mezun olursun. Erasmus öğrenci değişim programıyla yurt dışına açılma olanağını da yakalayabilirsin.


Kariyerinde...
PDR lisans programının ardından İKÜ mezunlarına özel sunulan avantajlardan yararlanarak yüksek lisans ve doktora eğitimine devam edebilirsin. PDR bölümü mezunları insan kaynakları ve endüstride de talep gören ve aranan uzmanlardır. Bu noktada İKÜ mezunu olarak farklı burs ve indirim olanaklarıyla üniversitemizin Endüstri ve Örgüt Psikolojisi alanında yüksek lisans yaparak akademik kariyerine devam edebilir ya da özel sektörde kariyer yapabilirsin.  Bologna süreci kriterlerine göre AB ülkelerinde tanınan diploma ekinle yurt dışına açılabileceğin gibi resmi ve özel okullarda, dershanelerde, Rehberlik Araştırma Merkezleri’nde (RAM), psikolojik danışmanlık merkezlerinde, halk eğitim merkezlerinde, çocuk yuvalarında, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, işletmelerin insan kaynakları ve eğitim birimlerinde görev alabilirsin.


Geleceğin Liderine Notlar...
Mesleğini en iyi şekilde icra edebilecek psikolojik danışman adaylarını yetiştirmeyi amaçlayan bölümümüz, Eğitim Fakültesi’nin hedeflerine paralel olarak yedi stratejik alan üzerinde önemle durmaktadır:

- Klinik Deneyime Dayalı, sürekli alanda olan bir Psikolojik Danışma ve Rehberlik eğitimi
- Karakter Eğitimi ve Topluma Hizmet
- Eğitimde Uluslararası ve Kültürlerarası Deneyimler
- Disiplinlerarası Bakış Açısı
- Eylem Araştırmasına Dayalı Eğitim Öğretim
- Deneyim Paylaşım Modeli: Öğretim üyeleri, psikolojik danışman adayları, öğrenciler, okul yöneticileri ve veliler arasında kurulacak paylaşıma dayalı etkinlikler
- PDR alanına Ulusal ve Uluslararası Düzeyde Bilimsel Katkı


Son Güncellenme Tarihi
2017-11-27 10:17:06