border=  border=
Tek Atımlık Zar

Obama’nın İran Diplomasisi

Tek Atımlık Zar

 

Trita Parsi

Çevirmen: Mehmet Doğan

Amerika ve İran arasındaki diplomatik ilişkiler size de yıllardır adeta karman çorman olan bir bulmaca gibi görünüyorsa Trita Parsi’nin “Tek Atımlık Zar / Obama’nın İran Diplomasisi” adlı kitabı bu konudaki soru işaretlerinizi giderebilir.

 

Pek çok uluslararası ilişkiler uzmanının “Washington’a içeriden bakan bir göz” olarak değerlendirdiği Parsi, Obama yönetiminin İran siyasetinin tüm parçalarını tek tek inceliyor. Bush yönetiminin askeri müdahaleyi vurgulayan ve müzakereye karşı olan yaklaşımının aksine, Obama yönetiminin İran ile diplomatik görüşmeler yapma çabaları başarısız mı oldu?

 

Amerikan Kongresi ve Birleşmiş Milletler’de deneyim sahibi, Ortadoğu dış siyaset uzmanı Trita Parsi, Obama’nın başkanlığının ilk yıllarındaki Amerika-İran arasındaki nükleer müzakerelerin bilinmeyen hikâyesini, iki ülke münasebetleri ardındaki hesapları, ilişkilerin kilitlenmesindeki gerçek nedenleri gün yüzüne çıkarıyor. Amerika ve İran arasındaki nükleer anlaşmazlıkta diplomasinin sonuna kadar denenmediğini savunan Parsi, Obama’nın bu konudaki diplomasisini zarın tek sefer atılmasına benzetiyor. Hemen işe yaraması beklenen, yoksa hiç üstüne düşülmeyen bu tarz, Parsi’ye göre Amerika-İran arasındaki ilişkileri etkileyen genel özelliği. 


Son Güncellenme Tarihi
2016-10-13 14:01:45