border=  border=
“KLASİK YUNAN VE BATI ANADOLU MİTOLOJİSİ’NDEN

Programın Amacı: Plastik Sanatlar ile uğraş verenlerin bildikleri üzere, dünyada var olan ve ses getirmiş tablo ve yontuların büyük çoğuluğu mitolojik kahramanların doğrudan ya  kendilerini ya da kendilerine ilişkin öykülerin yer aldığı görsel ve yontuları oluşturur. Özellikle Rönesans ve Klasik dönemin vaz geçilmez model- konuları söz konusu kahramanları içerir. Bunlar, antik çağın inançları, gelenekleri doğrultusunda son derece varsıllaşmış, simge haline gelmiş, sanat ve yazın alanında bile adlarından söz ettirmiş kişiliklerdir. Kimileri öylesine misyonlar yüklenmiştir ki, coğrafi bölgelere bile adını vermiş olanlar vardır. Her biri insanda esin gücünü varsıllaştırabilecek öyküler ve maceralarla yüklüdür.
Programa Kimler Katılmalı
Program, Plastik Sanatlar’a ilgi duyan, kuratör ya da konu üzerinde araştırı yapmak isteyen ve Güzel Sanatlar’a ilgi duyan herkese açıktır. Ayrıca, mitolojik bağlamda da bilgi, öykü ve açıklamalar içerdiğinden “esinlenme-öykülenme” yetisinin geliştirmesi açısından, tüm sanat tasarımı ve iletişim sanatlarıyla senaryo ve sinema sanatı, reklamcılık, yazarlık mesleği ile uğraşanları doğrudan ilgilendirdiği gibi, sanat alanında genel kültürlerini pekiştirmek isteyen herkes için faydalı olmaktadır.
Eğitim Günü ve Saati: - Pazartesi günleri 14.30 – 17.30 arası olmak üzere haftada 3 saat olarak tasarlanan eğitimimiz 6 hafta devam ederek  18 saatlik bir süreyi kapsayacaktır. Tüm dersler Power-Point ile sunulan görseller eşliğinde ve müzik dinletisiyle gerçekleştirilecektir.
Program İçeriği: -  “Denizde bir avuç kahraman” Argonautlar ve inanılmaz öyküleri, acı bir aşk öyküsünün unutulmaz kahramanları Keyks ile Halkyone ve çok uzun bir ömür süren şahane bir aşk: Philomene ile Baucis öyküleri müzik ve görsellerle işlenecektir. “Neredeyse 11 yıl süren, Müthiş Bir Deniz Yolculuğu olan Odysseus” un Poseidon’a karşı mücadelesi konu edilecektir. Dünya Literatürü’nün başyapıtı olarak anılan bu kahramanın inanılmaz öyküsü anlatılacak ve plâstik sanatlar görselleri ile öykü işlenecektir. Mitolojide derler ki: “ O çalgısını çaldığında Doğa bile susarmış!” Evet,  Orpheus tanıtılacak ve ayrıca, Herkül’e denk bir kahraman, “Minotor’u öldüren yiğit” Thezeus çalışmamızın kahramanlarını oluşturacaklar. Thebai kentini kuran müthiş bir kahraman Kadmos, kör bir dünya ozanı Oidipus, “Müthiş bilgin oğlunu kuşlar gibi uçurabilecek mi?” sorusuna yanıt aradığımız Daidalos ve İkaros ve yine bir başka kahraman; açlığın pençesinde kendini bile yemeğe başlayan, zalim kral Erysikston!u tüm görselleri ve yine müzik desteğiyle işleyip anlamaya çalışacağız. Gücü tanrılara denk, çocuk kalpli ve çabuk çıldırabilen koca Herkül ve imkânsız 12 işi de işleyenecek kahramanlarımız arasında baş sırayı almaktadır. “Kanatlı AT Pegasus’un gerçek sahibi Bellerophone’un Chimera adlı canavarı (Adana’da Yanartaş civarı) nasıl öldürdüğüne bakılacak, doğadaki ölümsüz aşkın kahramanları: Pomona ile Vertumnus ve yine  “Aşk için yaratılan Aphrodite’nin şahane aşkı Adonis adlı kahramanın plâstik sanatlarda var olan görsel ve yontularının gösterimleri ve seçilmiş olan müzikler eşliğinde sunumları yapılacaktır.


Son Güncellenme Tarihi
2015-11-04 10:50:15