border=  border=
“RESİM VE HEYKEL OKUMA – ÇÖZÜMLEME”

Programın Amacı
Öncelikle belirtmemiz gereken önemli bir özellik şudur: Sertifika adını oluşturan “Resim ve Heykel Okuma - Çözümleme” teknikleri üzerine yapılacak olan çalışmalarda ele alınan yapıtların hemen tümü, öyküsünü mitolojiden alan, Rönesans’ın tüm büyük başyapıtları arasından seçilmiş, büyük ustalara ait olan görsel ve yontuları kapsamaktadır. Bu başyapıtların yapılış tekniklerinden başlayarak, eser üzerinde sanatçı tarafından uygulanan ve öyküsel yapısını destekleyen simgeler ve sembollerin incelenmesiyle, tüm yapıtın dayandığı mitolojik ya da dinler tarihinde yer alan ana öykülerine ulaşılacaktır. Söz konusu çözümleme çalışmalarına konu olacak başyapıtlar, Güzel Sanatlar’ın “Yeniden Doğumu”nu simgeleyen ve Rönesans’ı var eden Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Sandro Botticelli gibi ustaların resim ve yontuları üzerinden oluşturduğumuz bir seçkiyi kapsar. Her dersin sonunda incelenen eser üzerinde yeterli ve varsıl bilgi edinilmiş olacaktır.
Programa Kimler Katılmalı
Program, Plâstik Sanatlar’a ilgi duyan, kuratör ya da konu izerinde araştırı yapmak isteyen ve Güzel Sanatlar’a ilgi duyan herkese açıktır. Ayrıca, mitolojik bağlamda da çözümleme ve açıklamalar içerdiğinden “esinlenme-öykülenme” yetisinin geliştirmesi açısından tüm sanat tasarımı ve iletişim sanatlarıyla ilgilenen senaryo ve sinema sanatı, reklamcılık, yazarlık mesleği ile uğraşanları doğrudan ilgilendirdiği gibi, sanat alanında genel kültürlerini pekiştirmek isteyen herkes için faydalı olmaktadır.
Eğitim Günü ve Saati: - Salı günleri 15:00 – 17.30 arası olmak üzere haftada 2.5 saat olarak tasarlanan eğitimimiz 6 hafta devam ederek 15 saatlik bir süreyi kapsayacaktır..
Program Koordinatörü: Öğr. Grv. Mehmet Sarıoğlu
Program İçeriği: Botticelli’nin “VENÜS’ÜN DOĞUŞU” adlı tablo ele alınacak, tablo içinde en ufak detaylara kadar inerek ulaştığımız çarpıcı gerçekler inceleme kapsamına alınacaktır. Rönesans’ın ışığı Michelangelo’nun ölümsüz eseri “DAVUT” adlı yontusu üzerine çok detaylı açıklamalar yapılacak ve eserin meydana koyduğu arkadaki öykü dinler tarihi öğretilerine göre çözümlenecektir. Daha sonra, muhteşem bir tablonun gizli kalmış mesajlarını ortaya çıkaracağız. Ressamı Botticelli ve tablonun adı: “İLKBAHAR” Yine Michelangelo’ya dönüp, başyapıt olarak nitelenen ve dünya hazineleri adı altında “İnsanlık Malıdır” payesine kavuşan: LA PİETA = ACIMAK adlı yontu analiz edilecektir. Çarmıhtan alınan ve Hz. Meryem’in kucağında canlandırılan İsa’nın müthiş açılardan çekilmiş ve inanılmaz gerçekleri ortaya çıkaran fotoları ve çarmıha götüren son 10 saatinin öyküsü bu yontuda ele alınacaktır. Bu sefer, 19.YY.dan kalma bir soluğun peşinde olacak ve Théodore Gericault’un ölümsüz, devasa tablosu: “MEDUSA’NIN SALI” en ince ayrıntılarına kadar detaylandırılıp, tablo arkasında yaşanmış olan gerçek öyküleri, maceraları tanıtacağız. Büyük usta, Rönesans’ın efendisi Leonardo Da Vinci’nin, muhteşem yeteneği ve gizemli fırçasıyla, mucize gibi bir yapıtı ele alınacaktır: “KAYALIKLAR MERYEM’İ” Eserin dev öyküsü, inanılmaz teknik ve müthiş ışık gösterisi ayrı ayrı ele alınacak, Leonardo ustaya özgü gizemli mesajların ipuçlarını tanıtmayı hedeflemekteyiz.

 


Son Güncellenme Tarihi
2015-11-04 10:48:39