border=  border=
Tamamlanmış Projeler

Tübitak-1007 Projesi

GEOMER, Üniversitemizce yürütülmüş ve başarıyla tamamlanmış olan "Ulusal CORS Sisteminin Kurulması ve Datum Dönüşüm Parametrelerinin Hesaplanması" adlı TÜBİTAK projesinin ardından kurulmuştur. 
TÜBİTAK'ın 1007 kodlu KAMAG projeleri içinde önemli bir yeri olan CORS-TR projesinin müşteri kurumları Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) ve Harita Genel Komutanlığı (HGK)'dır. 
CORS-TR projesi yaklaşık 8Milyon TL'lik bütçesi ile MAyıs 2006-2009 yılları arasında gerçekleştirilmiş olup, proje çıktıları değerlendirildiğinde alanında devrim sayılan bir altyapı projesidir. 
Proje kapsamında Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde toplam 150 adet referans istasyonu ve TKGM ve HGK ile Üniversitemizde bulunan 3 adet kontrol merkezi kurulmuştur. 
CORS-TR projesi dünyada 6. ulusal CORS sistemi olup, gelişmekte olan ülkeler içinde ise ilk sıradadır.
Proje ile ilgili olarak daha detaylı bilgi almak için cors-tr.iku.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

SAN-TEZ Projesi

Başlık : Traktörler için Otomatik Dümenleme Sistreminin Geliştirilmesi

Yürütücü Kurum : Namık Kemal Üniversitesi

Projenin Amacı : Bu projenin amacı traktörler için otomatik yönlendirme sistemi geliştirmektir ve bu geliştirilen sistemin traktörlere monte edilerek testlerinin gerçekleştirilmesidir. Geliştirilen otomatik yönlendirmeli traktör ile toprak işleme, ekim, bakım gübreleme, ilaçlama gibi tarımsal işlemlerin çok daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Proje sonunda geliştirilen otomatik dümenleme sistemi imal edilen her traktöre göre uyarlanabilecek ve o traktöre göre ayarları düzenlenebilecektir. Otomatik dümenleme sisteminin traktörün konumunu küresel konum belirleme sistemlerinden faydalanılarak belirlemesi ve bu konum bilgilerini işleyen bir elektronik kontrol ünitesinin verdiği komutlar sayesinde dümenlemeyi sağlayan elektrohidrolik valfler ile traktörün yönlendirilmesi planlanmaktadır...

 
Başlama Tarihi : 01.01.2011

Bitiş Tarihi : 01.07.2012


Son Güncellenme Tarihi
2014-05-01 22:07:43