border=  border=
Dikey Geçiş

Meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülmektedir.

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş sınavı (DGS) için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranmaktadır. O yıl son sınıfta olup staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvuruda bulunabilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Açıköğretim dahil dört yıl veya daha uzun süreli olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olan öğrenciler DGS’ye başvuramazlar.

Dikey geçiş sınavına başvuru işlemleri; ÖSYM http://www.osym.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda ya da başvuru merkezlerine gidilerek yapılmaktadır.

Dikey geçiş yapılabilecek programlar...


Son Güncellenme Tarihi
2017-09-25 11:45:39