border=  border=
Çift Anadal ve Yandal

ÇİFT ANADAL PROGRAMI

Başarılı bir eğitim süreci geçiren İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencileri, belirlenen şartları sağlamaları durumunda okudukları bölümle eşzamanlı olarak başka bir bölümde daha öğrenim görebilirler. Çift Anadal Programı'nı başarıyla tamamlayan öğrenciler, iki ayrı lisans diploması almaya hak kazanırlar.

Örneğin İşletme bölümünde okurken, mezun olduktan sonra insan kaynakları alanında çalışmayı hedefliyor ve bu nedenle Psikoloji eğitiminin de desteğine ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorsanız çift anadal programı ile İşletme ve Psikolojiyi aynı anda okuyup, mezun olabilirsiniz. 
Çift anadal programı mezunlarına iki farklı bölüm diploması verilmektedir. 
Çift anadal programına başvuru yapabilmeniz ve programdan mezun olabilmeniz için bir takım başarı kriterleri mevcuttur.

YANDAL PROGRAMI

İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencileri, talep etmeleri halinde öğrenim gördükleri bölümün dışında başka bir bölümde daha lisans öğrenimine katılabilirler. Anadal lisans programları ile katıldıkları yandal programını da başarıyla tamamlayan öğrenciler, lisans diplomalarının yanında yandal sertifikası da kazanırlar.

İstanbul Kültür Üniversitesi’nde birinci anadal diploma programından mezuniyet hakkını elde eden, ancak ikinci anadal diploma programını bitiremeyen öğrencilere, ikinci anadal diploma programının bulunduğu fakültenin/yüksekokulun yönetim kurulunun kararı ile en fazla iki yarıyıl ek süre tanınır.
Ek süre dahil olmak üzere çift anadal eğitimi ücreti, Mütevelli Heyet tarafından belirlenir. Mütevelli Heyet ,ÇAP ve Yandal için verilen iki yarı yıl ek süre için ücret alınmamasına karar vermiştir.Ek süre sonunda ikinci anadal diploma programını bitiremeyen öğrenciler, birinci anadal’daki ücret koşullarına tabi tutulurlar.

* Çift Anadal ve Yandal Programı'nda öğrenim gören öğrencilerden, "İKÜ Çift Anadal ve Yandal Programının Esaslarına İlişkin Yönerge"de belirtyilen hususlar çerçevesinde katılınan ikinci program için herhangi bir ücret talep edilmez.

NOT: YÖK'ün baraj uyguladığı fakülte ve bölümlere Çift Anadal Programı başvurusu yapabilmek için baraj şartının sağlanması gerekmektedir.

Çift Anadal Programı ile ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Yandal Programı ile ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.


Son Güncellenme Tarihi
2017-11-27 10:25:29