border= border=

  Bir Yetişkin Yaratmak

  Ebeveynlik neden krize dönüşüyor?

  İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi, geleceğin yetişkinlerini yetiştirmekte olan anne babalara seslenen bir kitabı ekim ayında okurlarla buluşturdu. Stanford Üniversitesi’nden Julie Lythcott-Haims’in yazdığı, Duygu Pınar Kayıhan’ın Türkçeye çevirdiği Bir Yetişkin Yaratmak, günümüzün her daim kaygılı ve stresli hale gelen ebeveynliğini sorgularken adeta bir krize dönüşen çocuk yetiştirme hakkında da düşündürücü noktalara değiniyor. Bir Yetişkin Yaratmak, 36. Uluslararası İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda okurlarla buluşuyor.

  ***

  Çocuğunuz nasıl bir yetişkin olabilir?

  Günümüzün koşulları birçok tehlike ve zorlukla dolu. Toplumsal yaşantımız her geçen gün daha da tedbirli olmayı gerektiriyor. Ancak 4 yaşında yemeğini hâlâ kendi başına yiyemeyen, okulda arkadaşıyla yaşadığı sorunu öğretmeni ya da anne babası olmadan halledemeyen, üniversite tercihini kendisi yapamayan, patronuyla ya da ev sahibiyle olan anlaşmazlığını “bir büyüğü” olmadan çözemeyen çocukların bu hayatla başa çıkabilmesini nasıl bekliyoruz? Daha da önemlisi böyle insanların hayatta başarılı olabilmelerini nasıl umuyoruz? Acaba bunda biz anne babaların payı yok mu?

  İnsanların binlerce yıldır altından kalkabildiği ebeveynlik hakkında bugün kafamız neden bu kadar karışık? Neden bu kadar çok anne-baba, çocuk sahibi olmayı bir çeşit kriz olarak görüyor? Stanford Üniversitesi’nden Julie Lythcott-Haims, bu kitapta günümüz ebeveynliğini sorguluyor ve çocuklarımızı nasıl gerçek birer yetişkin olarak büyütebileceğimize dair ipuçları sunuyor.

  Kendi yolundan gitmeli

  “Ebeveyn olarak hepimizin hayali bir çocuk sahibi olmaktı. Ama çocuklarımızın da kendi hayallerini kurma hakkı olduğunu unutmamak lazım.” diyen yazar Lythcott-Haims, anne babaların çocuklarını korumak ve onların acı çekmelerini önlemek isterken onların yetişkin olma yolculuğuna zarar verdiklerine dikkat çekiyor. Çocuklara anlamlı ve tatminkâr bir yetişkin hayatı sürmelerini sağlayacak ve onları bağımsız kılacak beceriler ve değerler kazandırmak gerektiğini vurgulayan yazar şunları söylüyor: “Ebeveyn olarak biz, ancak çocuklarımızı bu özelliklere sahip kişiler olarak yetiştirebildiğimiz ölçüde başarılı olmuş sayılacağız. Çünkü o zaman çocuklarımız karşılaşacakları sorunları bizden yardım almayı ya da bize ihale etmeyi düşünmeden çözümleyebilen kişiler olacaklar.”

   

  Nasıl bir ebeveyn olmak istersiniz?

  Julie Lythcott-Haims otoriter, beklenti düzeyi yüksek, çocuğunun her ihtiyacını kendisi yerine getiren ve giderek onu kendisine bağımlı kılan anne ya da babanın kendisi için de nasıl stresli, gergin bir aile yaşantısı yarattığını da değinmeden edemiyor. Yazar, çocukları gerçek hayata nasıl hazırlayabileceğimize dair ipuçları sunarken aynı zamanda nasıl daha mutlu anne babalar olabileceğimize dair öneriler de sunuyor.

   

  Kitabın Adı : Bir Yetişkin Yaratmak

  Yazar           : Julie Lythcott-Haims

  Çeviren        : Duygu Pınar Kayıhan

  Yayınevi      : İKÜ Yayınevi

  Tür               : Araştırma-İnceleme

  Kategori      : Aile, eğitim

  Sayfa sayısı  : 376

  Baskı Tarihi: Ekim 2017

  Dağıtım        : Emek Kitap Dağıtım (www.eganba.com), İlke Dağıtım ve Seçkin Dağıtım (Ankara)

  ISBN            : 978-605-4763-59-7

  Cilt Tipi       : Karton Kapak

  Boyutları     :  23x16 cm

  Fiyatı           :  35 TL


  << TÜM HABERLER

  Son Güncellenme Tarihi
  2017-11-01 13:27:19