border= border=

  Dinamikleri Değiştiren Bir Kuşağa Yakından Bakmak İster Misiniz?

  İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi; dijital çağın ve sanal dünyanın yarattığı olanak ve riskleri inceleyen, John Palfrey ve Urs Gasser’ın Doğuştan Dijital adlı kitabını Türkçeye kazandırdı. Nagihan Aydın’ın çevirdiği kitap, bugün ve yarınımızın dinamiklerini değiştiren dijital çağın gençlerini mercek altına alırken dijital kültürün ekonomiden siyasete, toplumsal hayattan hukuka, sanattan benlik algımıza ve özel hayatlarımıza kadar pek çok alanda ne kadar dönüştürücü olabildiğini de gözler önüne seriyor. Kitap, ilk kez 22-30 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 22. İzmir TÜYAP Kitap Fuarı’nda okurlarla buluştu, 2 Mayıs’tan itibaren de raflardaki yerini aldı.  

   

  Dijital dünyaya doğanlar

  Dijital dünyada doğan ve büyüyen Dijital Yerlilerin ilk kuşağı; ekonomik, politik, kültürel ve hatta özel hayatımızı yeniden şekillendiriyor. Onların yarattığı dönüşüm, umut verdiği kadar yeni riskler de yaratabiliyor. Aileleri, eğitimcileri, işyerlerindeki yöneticileri, hukukçuları, siyasetçileri, sanatçıları ve toplumun diğer tüm kesimlerini etkileyen, kimi zaman endişelendiren bu riskler neler? Gençlerin dijital dünya ile etkileşimleri kendilerini ve toplumların geleceğini nasıl etkiliyor?

  İnternet ve bilgi hukuku alanında çalışmalarıyla tanınan Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörleri John Palfrey ve Urs Gasser, Doğuştan Dijital’de yukarıdaki sorulara yanıtlar ararken farklı konu başlıklarının da peşine düşüyorlar. Sanal kimlikler ve avatarlardan yenilikçiliğe, gizlilik ve güvenlikten siber zorbalığa, üreticilikten sanatsal yaratıcılığa, telif haklarından siyasal eylemciliğe kadar dijital çağın, toplumların önüne çıkardığı umut vaat eden yolları ve sınırları masaya yatırıyorlar.

  Dijital dünyanın geleceği için neler yapılabilir?

  Yazarlar, kitapta toplumun farklı alanlardaki aktörlerinin dijital dünyanın geleceği için üstlenebileceği rollere de dikkat çekiyor, öngördükleri sorunlara işbirliği içinde üretilebilecek somut çözümler öneriyorlar. Dahası umutlular ve şöyle diyorlar: “Dijital Yerlilerin dijital bilgiyle etkileşme, sosyal alanlarda kendilerini ifade etme, yeni sanat türleri yaratma, yeni iş modelleri kurgulama ve yeni eylem girişimleri başlatma şekillerinde umut görüyoruz. Bu kitabın amacı; endişelenmemiz gerekenleri o kadar da korkutucu olmayan şeylerden, direnmemiz gereken şeyleri sahiplenmemiz gerekenlerden ayırmaktır.”

  ***

  Palfrey ve Gesser, Amerika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Ortadoğu’ya kadar dünyanın farklı yerlerinde dijital kültürün içinde büyüyen Dijital Yerlilerle görüşmeler yaparak hazırladıkları bu kitapta dijital kuşağın bakış açısını ve onları ayrı coğrafya ve kültürlere rağmen benzeştiren özellikleri de gözler önüne seriyorlar. Ayrıca dijital kültüre sonradan uyum sağlayan eski kuşaklarla -Dijital Göçmenlerle- aralarındaki farklara da değiniyorlar.

  Doğuştan Dijital, sanal dünyaya doğan genç kuşağı anlamaya ve onların yarattığı gelecekte yolumuzu nasıl bulabileceğimize dair aydınlatıcı bir rehber. 

  Kitabın Adı : Doğuştan Dijital (Born Digital)

  Yazar           : John Palfrey ve Urs Gasser

  Çeviren        : Nagihan Aydın

  Yayınevi      : İKÜ Yayınevi

  Tür               : Araştırma-İnceleme

  Kategori      : Bilgi teknolojileri, dijital medya, internet ve gençler

  Sayfa sayısı  : 360

  Baskı Tarihi: Nisan 2017

  Dağıtım        : Emek Kitap Dağıtım (www.eganba.com), İlke Dağıtım ve Seçkin Dağıtım (Ankara)

  ISBN            : 978-605-47-63-55-9

  Cilt Tipi       : Karton Kapak

  Boyutları     :  23x16 cm

  Fiyatı           :  40 TL


  << TÜM HABERLER

  Son Güncellenme Tarihi
  2017-05-03 10:58:34