border= border=

  Refik Erduran'ı Saygıyla Anıyoruz

  İKÜ Yayınevi'nin danışmanlarından, gazeteci, oyun yazarı, çevirmen Sayın Refik Erduran'ın vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. "Sekiz Oyun" ve  "Tiyatro Açılımı" eserlerini İKÜ Yayınevi'ne kazandıran yazarımız Sayın Refik Erduran'a rahmet; ailesi, yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.
   
  Refik Erduran kimdir? 
  1928 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Refik Erduran, Robert Koleji'nde öğrenim gördükten sonra 1947'de Amerika’da, Cornell Üniversitesi’nde tiyatro tarihi okudu. 
   
  Yazdığı pek çok tiyatro oyunu; Devlet Tiyatroları, İstanbul Şehir Tiyatroları, Gülriz Sururi–Engin Cezzar Tiyatrosu, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Haldun Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Yunus Emre Tiyatrosu, Tiyatro İstanbul ve Yeditepe Tiyatrosu gibi kamu ve özel tiyatro toplulukları tarafından sahnelendi. 
   
  1986 yılında Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Türkiye Merkezi’nin (ITI) başkanı oldu. 1989’da aynı örgütün Helsinki‘de yapılan Dünya Kongresi’nde Uluslararası Yazarlar Komitesi Başkanlığı’na seçildi. 
   
  Refik Erduran ayrıca Milliyet, Güneş, Meydan ve Sabah gibi birçok gazetede köşe yazarlığı yaptı. 1985 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti En Başarılı Köşe Yazarı, 1991 yılında Kültür Bakanlığı En Başarılı Oyun Yazarı seçildi. "Ramiz ile Jülide" oyunuyla 1995 yılı Yunus Emre Yarışması Başarı Ödülü’nü aldı.
   
  Erduran, 2011 yılında 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nden hemen önce İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Yıldız Kenter, Ali Poyrazoğlu ve Kenan Işık'ın katıldığı ve Türk tiyatrosunun sorunlarının tartışıldığı bir söyleşi gerçekleştirdi. Bu söyleşi, "Tiyatro Açılımı" adıyla kitaplaştırılmış ve İKÜ Yayınevi tarafından yayımlandı. 

  << TÜM HABERLER

  Son Güncellenme Tarihi
  2017-01-07 20:59:12