border=  border=
Hareketlilik Öncesi

GİTMEDEN ÖNCE YAPMANIZ GEREKENLER:

1. Gideceğiniz ülke ve kurum hakkında araştırma yapınız.
a. Staj danışmanınızın iletişim bilgilerini edininiz.
b. Konaklayacak yer imkanlarını araştırınız ve staj danışmanınızdan şirketin size bir yer tahsis edip edemeyeceğini öğreniniz.

2. Pasaportunuzu hazırlayınız.
a. Pasaport alırken harç ödemek zorunda kalmamak için, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan bir belge almanız gerekmektedir.
b. Vize için başvuracağınız ülke konsolosluğundan, en az ne kadar süre geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız gerektiğini araştırınız ve pasaport başvurusunda ne kadar süreli bir pasaporta ihtiyacınız olduğunu mutlaka belirtiniz.

3. Gideceğiniz ülkenin İstanbul Konsolosluğu’na/Büyükelçiliği’ne ait web sayfasından Öğrenci Vizesi başvurusunda hangi belgelerin gerekli olduğunu öğreniniz ve belgeleri hazırlamaya başlayınız.
a. İKÜ Erasmus Kurum Koordinatörlüğü’nden vize işlemlerinizde size yardımcı olacak Erasmus Öğrenci Belgesini alınız.
b. Gideceğiniz kurumdan gelecek kabul mektubunuzu takip ediniz.
c. Yaptıracağınız Sigortanın Sağlık, kaza ve Meshuliyet kapsamlarını içermesine dikkat ediniz.

4. İş Bankası, İstanbul Kültür Üniversitesi Şubesi’nde € hesabı açtırmanız gerekmektedir.
a. Siz yurt dışındayken kayıt ve bankacılık işlemlerinizin yapılabilmesi için bir yakınınıza vekaletname bırakınız ve/veya ortak hesap açtırınız

b. İnternet bankacılığını kullanmak sizin için kolaylık sağlayabilir ancak gitmeden önce internet bankacılığını kullanmakta bir sorun yaşamadığınıza emin olunuz.

c. Açtırdığınız € hesabınıza ait hesap cüzdanınızın fotokopisini Uluslararası İlişkiler Birimi’ne iletmeyi unutmayınız.

5. İKÜ Erasmus Kurum Koordinatörlüğü’nün ilan edeceği Oryantasyon Programını takip ediniz.

6. Erasmus öğrencisi olarak sahip olduğunuz hak ve sorumlulukların yazdığı belge olan Erasmus Öğrenci Beyannamesi’si (Erasmus Student Charter) için tıklayınız

7. Eğitim Anlaşması ve Kalite Taahhüdü’nün (Training Agreement and Quality Commitment) Bölüm Erasmus Koordinatörü ile birlikte hazırlanması ve o kişi tarafından onaylanması gerekmektedir. Eğitim Anlaşması ve Kalite Taahüdü gideceğiniz kurumda ki staj danışmanınız ve Erasmus Kurum Koordinatörü tarafından imzalanmak üzere Uluslararası İlişkiler Birimine’ne iletmeyi unutmayınız.

8. Başvurularda kullandığınız bütün belgelerin bir kopyasını kendinizde saklamanız faydalı olacaktır.