border=  border=
Hareketlilik Öncesi

 HAREKETLİLİK ÖNCESİ YAPMANIZ GEREKENLER:

1. Uluslararası İlişkiler Birimi tarafından gönderilen tüm e-postaları ve web sitesinde duyurulan duyuruları takip ediniz.

2. Uluslararası İlişkiler Birimi’nin ilan edeceği Oryantasyon Programına katılınız.

3. Gideceğiniz ülke, üniversite, bölüm hakkında araştırma yapınız.

a. Gideceğiniz üniversitenin web sitesini dikkatle inceleyerek, bilgi paketini (information package) okuyunuz

b. Gitmeyi planladığınız partner üniversitenin Erasmus öğrencileri için belirledikleri başvuru son tarihlerini, ders programları ile akademik takvimlerini ve göndermeniz gereken belgeleri dikkatlice inceleyiniz. İlgili başvuru evraklarının partner üniversiteye zamanında ulaştırılması öğrencilerin sorumluluğundadır.

c. Gideceğiniz partner üniversitenin başvuru evraklarını tamamlayıp, belirtilen yere sizden istendiği şekilde (posta, fax, scan) ve zamanında gönderiniz. Başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra gönderilecek kabul mektubunun bir kopyasını Uluslararası İlişkiler Birimi’ne teslim etmeniz gerekmektedir

d. Gideceğiniz partner üniversitenin Erasmus Kurum Koordinatörlüğü’nün ve Bölüm Erasmus Koordinatörü’nün iletişim bilgilerini edininiz. e. Gideceğiniz üniversitedeki öğrenciliğiniz süresince konaklayacak yer olanaklarını araştırınız ve eğer ilgili üniversitenin yurdunda kalacaksanız Yurt Başvuru Formu varsa mutlaka zamanında doldurup gönderiniz.

4. Pasaportunuzu hazırlayınız.

a. Pasaport alırken harç ödemek zorunda kalmamak için, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan öğrenci belgesi almanız gerekmektedir (Pasaport cüzdan bedeli herhalükarda ödenmelidir).

b. Vize için başvuracağınız ülke konsolosluğundan, en az ne kadar süre geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız gerektiğini araştırınız ve pasaport başvurusunda ne kadar süreli bir pasaporta ihtiyacınız olduğunu mutlaka belirtiniz.

5. Gideceğiniz ülkenin İstanbul Konsolosluğu/Büyükelçiliği ile iletişime geçerek Öğrenci Vizesi başvurusunda hangi belgelerin gerekli olduğunu öğreniniz ve belgeleri hazırlamaya başlayınız. a. İKÜ Uluslararası İlişkiler Birimi’nde vize işlemlerinizde size yardımcı olacak Erasmus Öğrenci Belgesini (vize/hibe yazısı) alınız. İlgili belgede yurtdışındaki öğrenim süreniz ve alacağınız hibe miktarını belirtilecektir.

6. Uluslararası İlişkiler Birimi tarafından hazırlanacak ve karşılıklı imzalanacak Hibe Sözleşmesi için gereken evrak ve prosedürler tamamlanmalıdır.

a. OLS sınavı tamamlanmalıdır. OLS (Online Linguistic Support) Avrupa Komisyonu tarafından oluşturulan ve öğrencilerin yabancı dil gelişimine destek vermeyi ve bu gelişimin ölçümünün sağlanmasını amaçlayan bir uygulamadır. Bu uygulamaya göre, Erasmus Programı kapsamında öğrenimine yurtdışında devam edecek öğrenciler, online formattaki dil sınavına hareketlilik öncesi ve sonrasında girmek zorundadırlar. Sınava girebilmeniz için bilgileriniz Merkezimiz tarafından sisteme girilecek ve sizlere bir link gönderilecektir.

b. İş Bankası, İstanbul Kültür Üniversitesi Şubesi’nde € hesabı açtırmanız ve açtırdığınız € hesabınıza ait hesap cüzdanınızın fotokopisini Uluslararası İlişkiler Birimi’ne iletmeniz gerekmektedir. - Siz yurt dışındayken kayıt ve bankacılık işlemlerinizin yapılabilmesi için bir yakınınıza vekaletname bırakınız ve/veya ortak hesap açtırabilirsiniz. - İnternet bankacılığını kullanmak sizin için kolaylık sağlayabilir ancak gitmeden önce internet bankacılığını kullanmakta bir sorun yaşamadığınıza emin olunuz.

c. Learning Agreement’ın (Öğrenim Anlaşması’nın) Bölüm Erasmus Koordinatörü ile birlikte hazırlanması ve o kişi tarafından onaylanması gerekmektedir. Bunun ardından, Learning Agreement İKÜ Erasmus Kurum Koordinatörü’ne ve partner üniversiteye onaylatılmalı ve Uluslararası İlişkiler Birimi’ne teslim edilmelidir.

d. Sağlık Sigortası yaptırılmalı ve fotokopisi Merkezimize sunulmalıdır. - Genel Sağlık Sigortası (SGK) olan öğrenciler anlaşmalı ülkelerde öğrenim görüyorlarsa SGK’dan alacakları bir belge ile sigorta işlemlerini tamamlayabilirler. Anlaşmalı ülkeler için SGK’dan bilgi alınmalıdır. - Özel sağlık sigortası yaptırmaları gereken öğrenciler Eğitim Amaçlı (Öğrenci) Seyahat Sağlık sigortası yaptırılmalıdır. - Partner üniversiteler farklı kapsamlarda Sağlık Sigortası talep edebilirler. İstenilen kapsamdaki sigorta gerekli teminatları karşılıyorsa, hibe sözleşmesi için kullanılabilir.

e. Partner Üniversite tarafından gönderilen Kabul Mektupları (scan, kopya veya asıl belgeler) Merkezimize teslim edilmelidir.

f. Partner üniversite tarafından gönderilen akademik takvimler Merkezimize sunulmalıdır.

7. Erasmus öğrencisi olarak sahip olduğunuz hak ve sorumlulukların yazdığı belge olan Erasmus Öğrenci Beyannamesi için (Erasmus Student Charter) lütfen tıklayınız

8. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan İKÜ’de öğrenci kaydınızla ilgili tüm işlemlerin tamamlandığına emin olunuz. Öğrencilerin yurt dışında geçirecekleri süre için kayıt dondurmaları söz konusu değildir. Kayıt ve harç ücretleri öğrencilerin kayıtlı oldukları kendi kurumlarına yatırılır, gidilecek kuruma herhangi bir kayıt veya harç ücreti ödenmez.

9. Başvurularda kullandığınız tüm belgelerin bir kopyasını kendinizde saklamanız ve gideceğiniz ülkede yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır. 

HİBE ÖDEMELERİ :

Aylık Erasmus hibeleri akademik yıl başlamadan önce ulusal öncelik ve kriterlere göre Ulusal Ajans tarafından belirlenmektedir.

28 AB üyesi ülke yaşam standartları ve pahalılık endekslerine göre ülkeler için aşağıdaki tabloda  gösterilen hibe tutarlarının verilmesi uygun bulunmuştur. 

ÜLKE GRUPLARI

ÜLKELER

Aylık Hibesi (€)

1. Grup

Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık

500

2. Grup

Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Türkiye

400

3. Grup

Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya

300

 

  • Öğrencilere hibeleri 2 taksitte ödenir. İlk taksitin ödemesi toplam hak edişin %80i kadardır. İkinci taksitin ödemesi, öğrencinin gerekli belgeleri   ve prosedürleri tamamlaması ve akademik başarı (alınan kredilerin en az          2/3’ünden başarılı olunması) şartına bağlı olarak hareketlilik sonrasında      yapılır. Gerekli şartları sağlamayan öğrenciler için ikinci taksit ödemesinden kesinti yapılır.
  • Öğrenciler yalnızca Erasmus öğrenim dönemleri için yurtdışında bulundukları süre karşılığında hibe alabilirler. Planlanan değişimden daha kısa kalınması halinde, yalnızca kalınan süre karşılığı hibe ödenebilir.
  • 7 günden daha uzun bir süre için Partner Üniversitenin bulunduğu ülkenin dışına çıkışınızın eğitiminizi olumsuz etkilediği tespit edilirse, ülke dışında geçirdiğiniz gün sayısı ile orantılı olarak hibe kesintisi yapılacaktır.