Sitede Rehberde   
Meslek Yüksek Okulları
Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu
Uçak Teknolojisi
Anlık RSS Bilgilendirmesi İçin Tıklayınız.Düzenli bilgilendirme E-Postaları almak için listemize kaydolabilirsiniz.

Uçak Teknolojisi Programı Ana Sayfası

Haber ve EtkinliklerDuyurular
Uçak Teknolojisi

Program Başkanı
Öğr.Gör. Oğuz Kağan Işık
E-Mail: oguz.isik@iku.edu.tr
Tel: (0212) 498 49 19
Fax : (0212) 652 09 68

Program Amacı
 

İstanbul Kültür Üniversitesi Uçak Elektroniği  önlisans programı ile Uçak Elektroniği alanında, havacılık sektörünün ihtiyaçlarına yanıt veren, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gereken mesleki yetkinlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanlarının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.
Kuruluş

İstanbul Kültür Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Uçak Elektroniği Programı, 2013-2014 Eğitim -Öğretim yılında eğitimine başlayacaktır.
 
Kazanılan Derece

Önlisans Derecesi, 5.Seviye
 
Yerleşme Şartları

Uçak Elektronik  programına ÖSYM tarafından yapılan Merkezî Yerleştirme Sınavı ile 
51 (elli bir ) öğrenci alınır. Merkezî Yerleştirmede adaylar Uçak Elektronik programına, YGS-1 puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve 
koşulları göz önünde tutularak ÖSYM’ce yerleştirilir. Uçak Elektroniği programına yerleştirilen öğrencilerin kayıtları ÖSYM’nin belirlediği takvim çerçevesinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılır. Programın, %100 burslu (5), %50 burslu (36) ve %25 burslu (5),burssuz (5) kontenjanı vardır. 
 
 
 
Staj

Her öğrenci, 12 AKTS (ECTS) kredilik Endüstriye Dayalı Eğitim dersi kapsamında staj zorunluğunu yerine getirmektedir. Uçak Elektroniği öğrencilerinin, stajlarını kurumsal firmalarda yapmaktadırlar.
   
Uluslararası İşbirliği

İstanbul Kültür Üniversitesinin Amerika Birleşik Devletlerinde’ki Fort Hays State University, Ball State University  ve Sofya Teknik Üniversitesi ile yapmış olduğu eğitim işbirliği anlaşmaları çerçevesinde, mezun öğrencilerimizin bir kısmı bu üniversitelerde lisans tamamlama eğitimlerine başlamışlardır. Ayrıca üniversitemizin ERASMUS ofisi vasıtasıyla, başarılı öğrencilerimizin Erasmus öğrenci hareketliliği ve Erasmus öğrenci staj hareketliliği programları ile yurtdışına gitmelerine fırsat verilmektedir.  
Mezunların İstihdam Profilleri

Uçak Elektroniği Önlisans Programı mezunları, “Uçak Elektroniği Önlisans Teknikeri” unvanını almaktadır. Mezunlar; Türk Hava Yolları A.O., Türk Hava Kuvvetleri Hava İkmal Bakım Merkezleri, özel havayolu işletmeleri ve havacılık alanında faaliyet gösteren diğer işletmelerin teknik bölümlerinde çalışmaktadır. 
 
Üst Derece Programlara Geçiş

 Mezunlarımız, dikey geçiş sınavı (DGS) ile aşadaki lisans programlarını seçebilirler


Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Elektronik Mühendisliği
Elektronik Öğretmenliği
Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği
Havacılık Elektrik ve Elektroniği
Uçak Elektrik-Elektronik
Uçak Mühendisliği
Uzay Mühendisliği
  
Sunulan Olanaklar

Uçak Elektroniği programında, öğrencilere eğitimleri süresince 
Mikroişlemci Laboratuarı, PIC Basic Pro laboratuarı,  Dijital Elektronik Laboratuarı, 
Analog Elektronik Laboratuarı, PC Laboratuarı da öğrencilerin uygulama bilgilerini geliştirmeleri için kullanıma açıktır. Öğrencilerin laboratuvar deneyimleri onlara staj yerlerini bulma ve staj dönemlerinde gerçek  sistemlere adapte süreçlerini kolaylaştırmaktadır. Öğrenciler ayrıca ERASMUS kapsamında yurtdışında da ücretsiz staj yapabilirler.

  
Program Etkinlikleri

Uçak Elektroniği  programı öğrencileri için bir çok program aktiviteleri yapılır.
1. Endüstri bölgelerini ziyaret etmek

2. Her ay seminer/konferans organize etmek

3. Staj faaliyetlerini kontrol ve takip etmek