Sitede Rehberde   
Meslek Yüksek Okulları
Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu
Radyo ve Televizyon Teknolojisi
Anlık RSS Bilgilendirmesi İçin Tıklayınız.Düzenli bilgilendirme E-Postaları almak için listemize kaydolabilirsiniz.

Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı Ana Sayfası

Haber ve EtkinliklerDuyurular
Lisans Öğrenimine Geçiş ...
Radyo ve Televizyon Teknolojisi

Program Başkanı
Öğr.Gör. Bilgen Kuzu

E-Mail: b.kuzu@iku.edu.tr
Tel: (0212) 498 49 65
Fax : (0212) 652 09 68


İstanbul Kültür Üniversitesi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı bilgi toplumunun şekillendirici gücü olan medya teknolojileri alanında öğrencileri güçlü bir alt yapıyla sektöre hazırlıyor.

Programın Amacı
Radyo ve Televizyon, toplumu bilgilendiren, yönlendiren, genel kültüre katkıda bulunan en önemli iletişim araçlarındandır. İstanbul Kültür Üniversitesi Radyo Televizyon Teknolojisi Programı’nın amacı; öğrencilerimize, Radyo-TV yayın teknolojisini tanıtmak, çekim yapan, kayıt eden ve gösteren cihazların yanında, öğrencileri genel stüdyo ortamı ile tanıştırarak program yapımı, çekimi, kurgu uygulamaları gibi temel bilgileri kazandırmaktır.

Eğitim Süreci
Radyo - Televizyon Teknolojisi ve yayıncılığına yönelik kavramlarının anlatıldığı programın temelini; Radyo-TV yayımcılığına giriş, görüntü yönetmenliği, kurgu, Radyo-TV için metin yazma teknikleri, ışık, Radyo-TV haberciliği, sualtı görüntüleme teknikleri, kültür ve sanat tarihi, bilgisayar (alana yönelik), mesleki yabancı dil, güzel sanatlar gibi kuramsal ve uygulamalı dersler oluşturmaktadır. İki yıllık eğitimin sonunda her öğrenci bitirme projesi olarak televizyon programı, belgesel ya da kısa film gibi uygulamaya dayalı bir proje hazırlayıp yaptığı çalışmayı jüri önünde sunar.

Uygulama Çalışmaları ve StajÖğrencilerimiz stajlarını, Radyo ve Televizyon yayını yapan işletmelerde,  alana yönelik yapım şirketleri ve ajanslarda yapabilmektedir. Staj süresince yaptıkları uygulamalarla deneyim sahibi olarak iş hayatına daha güvenilir adım atmaktadırlar.


Mezunlarımız
İstanbul Kültür Üniversitesi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı mezunları; medya kuruluşlarında, yapım, reklâm ve iletişim şirketlerinde görüntü yönetmenliği, kurgu, ışık, program yapım ve yönetimi, radyo -TV haberciliği vb. alanlarda kariyerlerini sürdürebilirler.

Avantajlar
19.02.2002 tarih ve 24676 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Meslek Yüksekokulları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" ile Yükseköğretim Kurulunun belirlediği uygulama esasları uyarınca, Meslek Yüksekokulları programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapabilmektedirler.