Sitede Rehberde   
Meslek Yüksek Okulları
Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu
Elektronik Teknolojisi
Anlık RSS Bilgilendirmesi İçin Tıklayınız.Düzenli bilgilendirme E-Postaları almak için listemize kaydolabilirsiniz.

Elektronik Teknolojisi Programı Ana Sayfası

Haber ve EtkinliklerDuyurular
Dikey Geçiş ...
Elektronik Teknolojisi

Program Başkanı

Yrd.Doç.Dr. Arif İşyar

e-mail :a.isyar@iku.edu.tr
Tel : (0212) 498 41 41 / 4916  
Fax : (0212) 652 09 68

 

İstanbul Kültür Üniversitesi Elektronik Teknolojisi Programı, elektroniğin gerek iş gerekse gündelik yaşamın her alanında etkisini hissettiren elektroniğin teorik ve uygulamaya dayalı temellerini her yönüyle öğrencilere kazandırır.

Programın Amacı
İstanbul Kültür Üniversitesi Elektronik Teknolojisi önlisans programı ile Elektronik Teknolojisi alanında, sektörün ihtiyaçlarına yanıt veren, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gereken mesleki yetkinlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanlarının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Eğitim Süreci
İstanbul Kültür Üniversitesi Elektronik Teknolojisi Programı’nın ders içeriğiyle öğrenciler; elektroniğin temel prensiplerini, elektronik donanımının montajını, bakım ve onarımını yapmayı; ölçü aletlerini, bilgisayar ve sanayi için hazırlanmış güncel yazılım programlarını kullanmayı, bilgisayarla elektronik devre şeması çizmeyi ve okumayı, sanayi makinelerinin bilgisayar ile elektronik olarak nasıl kontrol edildiğini, gerektiğinde bakım ve onarımını yapabilmeyi, teknik rapor ile proje hazırlamayı, işletim masasında iş yerinin ve personelin iş güvenliğini sağlamayı öğrenmektedirler.

Uygulama Çalışmaları ve Staj
Mikroişlemci laboratuarı: Öğrencilere  mikroişlemcilerle ilgili temel kavramları ve programlama mantığını vermek  üzere ESA 86/88-3 Eğitim kiti ve buna bağlı trafik ışıkları, DAC/ ADC sıcaklık sensörü ,eprom programlayıcısı , asansör ve step motor gibi ek modüllerle ilgili uygulamalar yapılmaktadır.
PIC Basic Pro laboratuarı: Öğrencilere PIC microdenetleyici mantığını vermek ve programlama becerisi kazandırmak amacıyla MDS-P2 PIC ana modülü ile deneyler yapılmaktadır. PIC ana modülüyle birlikte simülasyon amacıyla proteus yazılımı ve derleyici olarak Micro Code bilgisi verilmektedir. Bunun yanı sıra ana modülle birlikte led sürme, keypad kullanımı. yedi segment display, sürme, step motor uygulaması kayan yazı modülü grafik LCD modülü, osilatör uygulamaları ADC –DAC uygulamaları, DC motor, iletişim modülü, IR-RF alıcı verici modülleri uygulamaları Ek deneyler yapılmaktadır.
PLC Laboratuvarı: PLC eğitim seti kullanılarak öğrencilere simülasyon ve uygulama becerisini kazandırılmaktadır.
Dijital Laboratuvarı: Dijital eğitim seti kullanılarak öğrencilere, lojik kapılar, kaydediciler, sayıcılar, flip-floplar ile ilgili uygulamalar yapılmaktadır. Ayrıca, lojik devrelerde minimizasyon ve tasarım becerisini kazandırılmaktadır.
Analog Laboratuarı: Analog eğitim seti kullanılarak öğrencilere temel elektrik, temel elektronik ve endüstriyel elektronik devrelere ilişkin uygulama becerisini kazandırılmaktadır.
PC Laboratuvarı: PC laboratuarları ile öğrencilere Microsoft Office tabanlı yazılım ve donanım becerileri kazandırılmaktadır.

Ayrıca, yaz aylarında yapılan iş yeri stajları ile uygulamaları yerinde yapma olanağı bulunmaktadır.

Mezunlar
Elektronik Teknolojisi Programı mezunları, “Elektronik Teknolojileri Teknikeri” unvanını almaktadır. Mezunlar; bilgisayar ve günümüz teknolojisi doğrultusunda geliştirilen teknik cihazların; bakım, onarım, kontrol, üretim yönetimi başta olmak üzere çok geniş bir alanda çalışma olanağı bulabilirler.

Avantajlar
19.02.2002 tarih ve 24676 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Meslek Yüksekokulları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" ile Yükseköğretim Kurulunun belirlediği uygulama esasları uyarınca, Meslek Yüksekokulları programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapabilmektedirler.